Ze świata

Film jak malowany. Niezwykła animacja o życiu Van Gogha powstaje w Polsce

Ze świata

"Loving Vincent" - w pełni namalowany film o malarzu wszech czasów powstaje w Polsce
"Loving Vincent" - w pełni namalowany film o malarzu wszech czasów powstaje w Polsce

W Gdańsku powstaje nowy film o historii życia i śmierci Vincenta van Gogha. „Loving Vincent” będzie pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją, która jest w pełni namalowana, w dodatku w charakterystycznym dla tego artysty stylu. Film wyreżyserowała polska reżyserka i malarka Dorota Kobiela we współpracy z Hugh Welchmanem - zdobywcą Oscara za animację „Piotruś i Wilk” w 2008 roku. Z producentem, Seanem Bobbitem w niedzielę na antenie TVN24BiS o 18:30 będzie rozmawiać Katarzyna Karpa – Świderek.

„Loving Vincent” będzie pierwszą na świecie animacją malarską. Każda z 56 tys. klatek potrzebnych do stworzenia filmu, powstała przy użyciu farby olejnej na kanwie - dokładnie tak samo, jak sam Van Gogh by to namalował. Aktorami, którzy snują opowieść o najwybitniejszym malarzu wszech czasów są zaś bohaterowie jego własnych obrazów.

Setki malarzy

Aby stworzyć tę produkcję zaangażowano do tej pory ponad 100 malarzy z całego świata. Domalowują kolejne sceny, imitując techniki wielkiego malarza. Na jedną sekundę animacji przypada 12 malowanych obrazów. Całość powstaje w Gdańsku, Wrocławiu i Wielkiej Brytanii. Prace trwają już od ponad dwóch lat.

Film ma potrwać 80 minut. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Produkowania filmu podjęły się studia filmowe o oskarowym dorobku: Breakthru Films oraz Trademark Films. Film ukaże się najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Zwiastun filmu "Loving Vincent":

Zwiastun filmu "Loving Vincent"
Zwiastun filmu "Loving Vincent"

Kosztowna sprawa

Produkcja filmu jest bardzo kosztowna. Choć jest wspierana przez wiele instytucji - m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, to wciąż potrzeba do jej zrealizowania wiele środków. Projekt można wesprzeć na portalu crwodfundingowym - Kickstarter. Do tej pory tą drogą udało zebrać ponad 53 tys. funtów.

Vincent Van Gogh jest uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy na świecie. Przedstawiciel postimpresjonizmu pozostawił po sobie ponad 2 tys. dzieł. Zmarł 29 lipca 1890 roku w wyniku rany postrzałowej. Okoliczności jego śmierci nie są znane.

Autor: ag//km / Źródło: TVN24bis.pl, BBC

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości