Ryanair odwołał weekendowe loty do trzech polskich miast. Aktualna lista

Ze świata

Eliza Jakubowska o wysokości odszkodowań za odwołane lotytvn24
wideo 2/4

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair odwołały 150 lotów, które miały odbyć się od piątku do poniedziałku. Na utrudnienia muszą przygotować się między innymi podróżujący do Polski. Wśród odwołanych są bowiem loty do Modlina, Lublina oraz Krakowa.

Jak tłumaczą przedstawiciele irlandzkich linii lotniczych, powodem odwołanych lotów są błędnie zaplanowane urlopy przez co Ryanair nie dysponuje wystarczającą liczbą pilotów, aby obsłużyć wszystkie połączenia. Ale wpływ na to mogło mieć przejście 140 pilotów i innych pracowników linii do konkurencyjnej firmy - Norwegiana.

W związku z tym zarząd przewoźnika zadecydował o odwoływaniu, przez najbliższe sześć tygodni codziennie, od 40 do 50 rozkładowych lotów. W piątek, sobotę i niedzielę na liście widnieje 150 lotów, także do Polski.

Piątek:

Madryt - Warszawa Modlin (FR1062)

Warszawa Modlin - Madryt (FR1063)

Sobota:

Londyn-Stansted - Lublin (FR9524)

Rzym-Ciampino - Kraków (FR9662)

Lublin - Londyn-Stansted (FR9525)

Kraków - Rzym-Ciampino (FR9663)

W niedzielę brak jest odwołanych lotów z lub do polskiego lotniska.

ODWOŁANE LOTY 22-24 WRZEŚNIA

Według opublikowanej w poniedziałek wieczorem na stronie linii listy odwołanych rejsów, Ryanair nie zrealizuje w okresie od 22 września do 28 października blisko 100 lotów z lub do niektórych polskich lotnisk.

PEŁNA LISTA ANULOWANYCH LOTÓW

Odszkodowania

Należy pamiętać, że każdy pasażer, którego lot wskutek winy przewoźnika zostanie anulowany, ma prawo do odszkodowania. Unijne regulacje mówią, że jeśli lot jest odwołany, pasażer ma prawo do zwrotu kosztów, zmiany planu podróży lub lotu powrotnego, a także prawo do uzyskania pomocy i odszkodowania. Odszkodowanie w wysokości 250 euro w przypadku lotów na dystansie do 1500 km i 400 euro za dłuższe loty na terenie UE przysługuje, jeżeli konsument został poinformowany o odwołaniu krócej niż 14 dni przed planowanym czasem odlotu. Przewoźnik lotniczy ma obowiązek wykazania, że poinformował osobiście o odwołaniu lotu, oraz podania daty, kiedy to zrobił. Paweł Kunz, redaktor fly4free.pl, podkreślał w programie "Bilans" w TVN24 BiS, że jeżeli przewoźnik nie jest skłonny, aby dobrowolnie wypłacić odszkodowanie, to zawsze pozostaje droga odwoławcza, czyli Urząd Lotnictwa Cywilnego. Należy przy tym pamiętać, aby zachować wszelką dokumentację związaną z lotem i poniesionymi ewentualnymi dodatkowymi wydatkami.

TAK WYGLĄDA FORMULARZ SKARGI DO URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO

Ryanair ocenił, że odszkodowania za odwołane loty mogą go kosztować około 20 milionów euro.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl