TVN24 Biznes | Ze świata

"Walka z COVID-19 dopiero się zaczęła". Najlepsze lotnisko świata o koronakryzysie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
BBC
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Singapurski port lotniczy Changi ostrzega przed "okresem zniechęcenia" i podkreśla, że negatywny wpływ pandemii COVID-19 na przemysł lotniczy nie ulega złagodzeniu - informuje BBC.

Lotnisko Changi po raz ósmy z rzędu zostało wybrane najlepszym na świecie. Port w tym roku wyłączył z użytkowania dwa terminale. Obsługa pod względem liczby lotów jest najniższa w historii - czytamy.

"Walka z COVID-19 dopiero się zaczęła. Wygląda na to, że w przyszłości ta sytuacja nie ulegnie poprawie" - napisała w raporcie rocznym zarządzająca lotniskiem Changi Airport Group.

Firma opublikowała wyniki z ostatniego roku finansowego. Przez ten rok - do końca marca 2020 roku - zyski spadły o 36 proc. rok do roku, do 319 mln dol. (około 1,2 mld zł). Najgorszy okres nie został zatem uwzględniony, choć w Azji pandemia zaczęła negatywnie wpływać na rynek lotniczy już w styczniu - wyjaśnia BBC.

O lotnisku

Lotnisko Changi w Singapurze nie ma sobie równych. W prestiżowym rankingu Skytrax od ośmiu lat wybierane jest jako najlepsze lotnisko na świecie.

Przed pandemią korzystało z niego ponad 100 linii lotniczych, które obsługiwały połączenia do 400 miast w ponad 100 krajach. Każdego tygodnia z lotniska startowało 7400 samolotów (co 80 sekund). W 2018 roku z lotniska skorzystało 65,6 mln pasażerów.

Port posiada cztery terminale. Jest głównym hubem Singapore Airlines. Znajdziemy tam też basen na dachu, kina, plac zabaw dla dzieci, salon gier czy fotele do masażu. Dodatkowym atutem lotniska jest położenie. Do centralnej dzielnicy biznesowej Singapuru można dojechać w zaledwie 30 minut.

Pełno atrakcji

W kwietniu 2019 roku na lotnisku Changi w Singapurze, po czterech latach budowy, oficjalnie otwarto w środę Jewel (ang. Klejnot). Jest to supernowoczesny budynek w kształcie pączka, która łączy trzy terminale tego portu lotniczego, od kilku lat uznawanego za najlepszy na świecie. Koszt inwestycji to 1,25 miliarda dolarów.

Budynek ze stali i szkła zaprojektował znany kanadyjsko-izraelski architekt Moshe Safdie. Jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 135 tysięcy metrów kwadratowych.

Jewel ma dziesięć kondygnacji, z czego pięć pod ziemią. Jego główną atrakcją jest 40-metrowy wodospad, uważany na najwyższy kryty wodospad na świecie. Otacza go ponad 280 sklepów i restauracji oraz hotel z 130 pokojami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości