Ze świata

Mieszkańcy nie chcą zamknięcia popularnego lotniska

Ze świata

Lista najbardziej malowniczych i najmniejszych lotnisk na świecieTVN24 BiS
wideo 2/3

Lotnisko Berlin-Tegel ma pozostać otwarte nawet po zakończeniu budowy portu lotniczego Berlin-Brandenburg. Tak zagłosowała większość mieszkańców niemieckiej stolicy, którzy wzięli udział w niedzielnym referendum w tej sprawie. To duży problem dla lokalnych władz, które opowiadają się zamknięciem lotniska w dzielnicy Tegel.

Jak podaje Reuters, za dalszym działaniem lotniska Berlin-Tegel opowiedziało się około 56 procent wszystkich uczestników referendum. Przeciw było prawie 42 procent mieszkańców - wynika po policzeniu około dwóch piątych głosów. Prawie 992 tys. berlińczyków zagłosowało za utrzymaniem portu, ponad 737 tys. było przeciw, nieważnych głosów oddano niespełna 40 tys.

Wyniki referendum stoją w kontrze do planów władz Berlina, które zakładają zamknięcie Tegla sześć miesięcy po otwarciu portu lotniczego Berlin-Brandenburg (BER), wielkiego projektu, któremu od lat towarzyszą problemy z budową. Rozpoczęcie działalności lotniska Berlin-Brandenburg było planowane na 3 czerwca 2012 roku, tymczasem po pięciu latach wciąż nie ma ustalonej daty jego otwarcia.

Problem władz Berlina

Referendum, które odbyło się tego samego dnia, co wybory federalne w Niemczech, podzieliło berlińczyków - wskazuje Reuters.

W trakcie kampanii, przeciwnicy lotniska Berlin-Tegel argumentowali, że ze swoim terminalem z lat 70. jest przestarzały i nie spełnia aktualnych standardów bezpieczeństwa. Wymaga też wielkich nakładów inwestycyjnych sięgających 1,2 mld euro. Dlatego chcą, aby rząd rozważył plan przekształcenia terenu w park biznesowo-technologiczny, a także budowy na tych terenach niedrogich mieszkań.

Z drugiej strony, zwolennicy twierdzą, że nowe lotnisko może być za małe, by zaspokoić zapotrzebowanie pasażerów i pomóc mógłby w tym właśnie port Berlin-Tegel, będący w stanie obsłużyć około 10 milionów pasażerów rocznie, głównie na trasach krótkodystansowych.

Chociaż głosowanie było niewiążące, władze Berlina wydaje się, że mają teraz duży ból głowy. Zmierzyć się z planami zamknięcia Tegla albo oskarżeniami o nierespektowanie woli większości mieszkańców.

O lotnisku

Port lotniczy Berlin-Tegel imienia Otto Lilienthala, to jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych stolicy Niemiec. Położony jest w dawnym Berlinie Zachodnim w dzielnicy Tegel przy autostradzie A 111, oddalony jest od centrum miasta o około 8 km w kierunku północno-zachodnim.

Port lotniczy Berlin-Tegel powstał po II wojnie światowej, został otwarty w 1948 roku.

Autor: mb/ms / Źródło: Reuters, thelocal.com

Pozostałe wiadomości