Londyn: nie można nie doceniać skutków Grexitu. Szykujemy się na najgorsze

Ze świata

tvn24d8ce32f4-faa0-11e4-b6c9-0025b511226e

Brytyjski minister finansów George Osborne ostrzegł w poniedziałek, że nie można nie doceniać skutków, jakie wyjście Grecji ze strefy euro miałoby dla gospodarki europejskiej. Wskazał, że licząc na najlepsze w greckim kryzysie Londyn szykuje się na najgorsze.

Kryzys grecki był "jednym z największych zewnętrznych zagrożeń gospodarczych dla brytyjskiej gospodarki i sytuacja dzisiaj świadczy o tym, że to zagrożenie utrzymuje się" - powiedział Osborne w parlamencie. - Myślę, że nikt nie powinien nie doceniać skutku, jaki miałoby wyjście Grecji ze strefy euro dla gospodarki europejskiej i efektu domina dla nas - mówił minister, cytowany przez BBC News. - Rząd brytyjski i Bank Anglii są gotowe, by zapewnić stabilność finansową Wielkiej Brytanii - zapewnił. Jak wyjaśnił, "stanowisko brytyjskie w trwającym kryzysie greckim jest jasne: mamy nadzieję na najlepsze, ale szykujemy się na najgorsze".

Brytyjskie banki gotowe

Osborne zapewnił też, że banki brytyjskie są dobrze przygotowane na "każdą ewentualność" w wydarzeniach związanych z Grecją, a rząd jest przygotowany do udzielenia pomocy Brytyjczykom mieszkającym w Grecji, "jeśli sytuacja się pogorszy". Minister powiedział też deputowanym, że spotkał się w poniedziałek z premierem Davidem Cameronem, szefem MSZ Philipem Hammondem i prezesem Banku Anglii Markiem Carneyem. Tematem spotkania była koordynacja działań władz W. Brytanii w reakcji na kryzys grecki. Osborne dodał także, że turyści brytyjscy jadący do Grecji powinni wziąć ze sobą większe niż zwykle sumy w euro.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24