Londyn coraz bliżej Pekinu. Juan zyskuje na znaczeniu

Ze świata


Wielka Brytania pogłębia swoje powiązania finansowe z Chinami. W środę ruszył pierwszy w Europie denominowanych w juanach fundusz rynku pieniężnego - pisze Reuters. Pozwoli to inwestorom uzyskać bezpośredni dostęp do chińskiego rynku kredytów międzybankowych.

Fundusz China Construction Bank International, drugiego co do wielkości banku w Chinach, jest notowany na londyńskiej giełdzie i może prowadzić operację denominowane w funtach, euro i juanach - czytamy.

Długa droga

Londyn od dłuższego czasu chciał przyciągnąć chińskie banki i wspierać inwestycje w juanach, aby wzmocnić swoją pozycję głównego światowego centrum handlu walutami - podaje Reuters. I przypomina, że w zeszłym roku Wielka Brytania stała się pierwszym krajem zachodnim, którego rząd wyemitował obligacje denominowane w juanach. We wtorek główny ekonomista brytyjskiego ministerstwa finansów podkreślił, że możliwość włączenie juana w koszyk walut MFW jest "bardzo żywym" problemem. - Umożliwi to dalsze możliwości brytyjskich i innych graczy do inwestowania bezpośrednio w Chinach - podkreślił Andrea Leadsom z brytyjskiego resortu finansów. Jak podaje Reuters, fundusz ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i jest wspierany przez niemiecki bank HSBC i niemiecki Commerzbank.

Wielka Brytania stała się ostatnio obiektem negatywnych komentarzy, w tym ze strony USA po tym, jak zadeklarowała chęć członkostwa w azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Autor: mn//km / Źródło: Reuters