TVN24 Biznes | Ze świata

Litwa zmienia przepisy dotyczące kwarantanny i rezygnuje z paszportów covidowych

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Certyfikaty covidowe ważne krócej
Certyfikaty covidowe ważne krócejTVN24
wideo 2/3
TVN24Certyfikaty covidowe ważne krócej

Od soboty zmieniają się na Litwie zasady dotyczące kwarantanny - osoby przyjeżdżające z dowolnego kraju strefy Schengen są zwolnione z tego obowiązku. Osoby bez ważnego certyfikatu szczepień bądź świadectwa wyzdrowienia muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego.

Regulacje te dotyczą obywateli krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Test PCR musi być wykonany nie wcześniej niż trzy doby przed przybyciem na Litwę, a test antygenowy – nie wcześniej niż dwie doby przed przekroczeniem granicy.

Na Litwie za osoby w pełni zaszczepione uważa się te, które przyjęły co najmniej dwie dawki szczepionki dwudawkowej, oraz te, które przeszły szczepienie dawkę przypominającą. Od przyjęcia ostatniej dawki nie może upłynąć więcej niż 270 dni. Dla ozdrowieńców limitem jest 180. dzień od pokonania choroby.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Litwa - zmiany zasad epidemicznych

W związku ze zmianą sytuacji epidemicznej i szerzeniem się coraz powszechniej wariantu omikron od soboty na Litwie nie obowiązuje paszport covidowy. Władze uznały, że wraz z rozprzestrzenianiem się omikronu ryzyko zakażenia koronawirusem od osób nieszczepionych, zaszczepionych, a także ozdrowieńców jest w każdym wypadku wysokie.

Dlatego też, zamiast obowiązku okazywania paszportu covidowego, wprowadzono nakaz zapewnienia w sklepach i innych miejscach publicznych minimum 15 metrów kw. na jedną osobę. Rząd zaapelował też o zwiększenie samokontroli – przestrzeganie zasad dystansowania społecznego, właściwego noszenia maseczek z filtrami bądź maseczek medycznych i ograniczania kontaktów.

Koronawirus na Litwie

Na Litwie minionej doby odnotowano 14 149 zakażeń koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji zarejestrowanych jednego dnia od początku epidemii. W ciągu dwóch tygodni liczba zakażeń wzrosła ponad dwukrotnie. Na COVID-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

Według rządowych danych odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa wynosi na Litwie 69,5 proc. (stan na 3 lutego). W pełni zaszczepieni stanowią 66,7 proc. całego społeczeństwa.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości