Oto najlepsze do życia miejsca na świecie. Jedno miasto z Polski

Ze świata

Tokio jest najbezpieczniejszym miastem świataTVN24 BiS
wideo 2/5

Wiedeń to najlepsze do życia miasto na świecie. Austriacka stolica drugi rok z rzędu znalazła się na szczycie rankingu sporządzonego przez Economist Intelligence Unit.

Drugie miejsce przypadło Melbourne, które zanim zostało wyprzedzone przez Wiedeń w 2018 roku, przez siedem lat przewodziło w rankingu. Na najniższym stopniu podium znalazło się drugie australijskie miasto - Sydney.

W pierwszej dziesiątce znalazły się aż po trzy miasta z Australii (jeszcze Adelajda - 10. miejsce) oraz Kanady (Calgary - 5., Vancouver - 6. i Toronto - 7.). Dwa miejsca w czołowej dziesiątce należą do Japonii (Osaka - 4. oraz Tokio - 7.), a drugim europejskim miastem w Top 10 jest stolica Danii, Kopenhaga (miejsce 9.).

Europa

W pierwszej dwudziestce znalazło się w sumie osiem miast z Europy - tuż poza pierwszą dziesiątką wylądowały szwajcarskie Zurych i Genewa, niemieckie Frankfurt nad Menem i Hamburg, fińskie Helsinki oraz holenderski Amsterdam. Berlin znalazł się na 21., a Luksemburg na 23. miejscu.

Na 66. miejscu znalazła się Warszawa, która w porównaniu do ubiegłego roku spadła o jedną pozycję.

"Nasz ranking zdominowany jest przez miasta średniej wielkości z bogatych krajów" - napisano w raporcie.

- Te miasta mają wiele atrakcji kulturalnych, łatwy dostęp do opieki medycznej i edukacji. A z drugiej strony nie mają problemów, z którymi zmagają się największe metropolie - korków, wysokiej przestępczości i zbytniego zagęszczenia - wyjaśnił cytowany przez Bloomberga Duncan Innes-Ker, dyrektor regionalny EIU na Azję.

Najgorszymi miastami do życia uznano Damaszek w Syrii, Lagos w Nigerii oraz Dhakę w Bangladeszu.

Wnioski

Ranking EIU przygotowywany jest dla 140 miast całego świata. Pod uwagę bierze się 30 czynników związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, infrastrukturą i środowiskiem.

Na tej podstawie miastom przyznaje się punkty, których liczba może maksymalnie wynieść 100.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że w ostatnim roku wzrósł średni wynik na skali stabilności (odnoszącej się do bezpieczeństwa), co ma związek ze zmniejszającym się na świece zagrożeniem atakami terrorystycznymi.

Podkreślono też to, że wiele miast coraz gorzej punktuje w skalach dotyczących kultury i środowiska. Zwłaszcza duże metropolie z krajów rozwijających się mają gorsze wyniki na tym polu. Nowe Delhi (Indie), Kair (Egipt) i Dhaka (Bangladesz) mają bardzo słabe wyniki, jeśli chodzi o jakość powietrza.

10 najgorszych miast do życia wg EIU:

1. Damaszek (Syria) 2. Lagos (Nigeria) 3. Dhaka (Bangladesz) 4. Trypolis (Libia) 5. Karaczi (Pakistan) 6. Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea) 7. Harare (Zimbabwe) 8. Duala (Kamerun) 9. Algier (Algieria) 10. Caracas (Wenezuela)

RANKING NAJBEZPIECZNIEJSZYCH MIAST ŚWIATA >

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock