Linie lotnicze zyskają na taniej ropie. Szykują się na rekordowe zyski w 2016

Ze świata

sxc.hulinie lotnicze

- Niskie ceny ropy naftowej i duże zainteresowanie podróżami wpłyną na rekordowy wzrost zysków linii lotniczych w 2016 roku - ogłosiło w czwartek Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Wyższa jest też prognoza zysków branży na 2015 rok.

IATA przekazała, że linie lotnicze odnotują zysk netto na rekordowym poziomie 33 mld dolarów w 2015 roku oraz na równie rekordowym poziomie 36,3 mld dolarów w 2016 roku. Ponad połowa z tych kwot przypadnie na linie z Ameryki Północnej.

Zyski linii lotniczych niestabilne

Wcześniejsza prognoza IATA mówiła o zysku netto branży lotniczej w wysokości 29,3 mld dol. w 2015 roku. - To dobra wiadomość - ocenił dyrektor generalny Zrzeszenia Tony Tyler na konferencji prasowej w Genewie. Dodał jednak, że zyski branży lotniczej nadal trafniej jest opisywać jako kruche niż dające się utrzymać na stałym poziomie w dłuższej perspektywie.

Zainteresowanie podróżami wzrasta

Ze względu na poprawiające się warunki gospodarcze i tańsze paliwo w 2015 roku rosło zainteresowanie podróżami, a także środki, jakie klienci byli gotowi wydać np. na rekreacyjne wyjazdy.

- Powinniśmy cieszyć się z dobrych warunków wymiany handlowej, póki się utrzymują, ale błędem byłoby przyzwyczajanie się do nich - podkreślił Tyler. IATA reprezentuje blisko 260 przewoźników, na których przypada 83 proc. globalnego ruchu lotniczego.

Podróżowanie za granicę stało się bardziej dostępne i popularniejsze. Niestety nie wszystkie kierunki są bezpieczne:

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu