Coraz mniej dzieci w UE. Demografię ratują imigranci

Ze świata

ShutterstockNajwięcej urodzeń było w Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji - tam przyrost naturalny jest dodatni.

Po raz pierwszy w historii w zeszłym roku w całej Unii Europejskiej było więcej zgonów niż narodzin - podał w piątek unijny urząd statystyczny Eurostat. Ludność UE wzrosła tylko dzięki napływowi 1,9 mln migrantów.

W ciągu 2015 roku było w UE 5,1 mln urodzeń i 5,2 mln zgonów. Oznacza to po raz pierwszy ujemny przyrost naturalny w Unii Europejskiej. Saldo migracji było natomiast dodatnie i wyniosło 1,897 mln. Z tego 1,2 mln osób złożyło wnioski o azyl. Dzięki migrantom ogólna liczba ludności UE wzrosła z 508,3 mln do 510,1 mln osób.

Niewiele mniej Polaków

Raport Eurostatu potwierdza trendy, zauważalne już w poprzednich latach. Najwięcej urodzeń było w Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji - tam przyrost naturalny jest dodatni. Najmniej urodzeń było w krajach Południa: Włoszech, Portugalii, Grecji. Największa różnica między liczbą urodzeń a zgonów była w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, na Węgrzech, Litwie i Łotwie - tam liczba ludności zmniejszyła się najbardziej. Ludność Polski zmniejszyła się w 2015 r. o 1 proc.: z 38,005 mln do 37,967 mln. Liczba zgonów była o 25,6 tys. wyższa niż urodzeń.

Boom demograficzny u sąsiadów. Białoruś wzorem dla Polski

Boom demograficzny u sąsiadów. Białoruś wzorem dla PolskiTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock