Szefowa MFW chce, by więcej bankierów trafiało do więzienia

Ze świata


Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, "chciałaby, aby więcej bankierów trafiało do więzienia", ponieważ obecnie traktują kary finansowe jako "koszt prowadzenia biznesu" - pisze w piątek francuski dziennik finansowy "Les Echos".

Szefowa MFW, występując w czwartek w nowojorskiej siedzibie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), powiedziała, że kary, jakie nałożono niedawno na kilka instytucji finansowych, nie są w stanie zniechęcić ich do powtórnego łamania prawa. - Kary nakładane na banki amerykańskie i europejskie w ciągu ostatnich sześciu lat sięgnęły 230 mld dol. To równowartość tego, ile duże banki zarabiają średnio w ciągu półtora roku - powiedziała Lagarde. Jest to więc jedynie cena, jaką płacą "za dalsze prowadzenie swej działalności" - dodała Lagarde, czyniąc - jak wyjaśnia "Les Echos" - zawoalowaną aluzję do niedawnych zarobków banku JP Morgan.

Bankierzy łamią prawo

Zdaniem szefowej MFW konieczne jest stosowanie wobec bankierów łamiących prawo poważniejszych retorsji, zarówno w orzecznictwie cywilnym, jak i karnym, które całkowicie zniechęcą ich do takich praktyk. Lagarde zakończyła swe wystąpienie cytując Warrena Buffetta: "Kiedy kogoś zatrudniacie, szukajcie trzech zalet: uczciwości, inteligencji i energii. Jeśli zabraknie tej pierwszej cechy, dwie pozostałe mogą was zabić". "Les Echos" przypomina, że kilka dni temu Deutsche Bank, wobec którego toczyło się śledztwo w sprawie łamania przepisów dotyczących embarga na transakcje z krajami objętymi sankcjami gospodarczymi (Iran, Libia, Syria, Birma i Sudan), uniknął poważnych konsekwencji, idąc na ugodę pozasądową, w ramach której zapłacił 258 mln dol. kary. Wartość zakazanych transakcji, które przeprowadził, wyceniana jest tymczasem na 10,8 mld dol. W październiku francuski bank Credit Agricole za podobne złamanie embarga zapłacił 787 mln dol., a w marcu Commerzbank, również za omijanie sankcji finansowych, musiał zapłacić 1,45 mld dol.

Autor: km / Źródło: PAP