MFW: globalny wzrost gospodarczy w 2016 "rozczarowujący". Bankom i państwom grozi zainfekowanie

Ze świata

ShutterstockSzefowa MFW Christine Lagarde ma pesymistyczne prognozy dla globalnej gospodarki w 2016 roku.

Globalny wzrost gospodarczy w 2016 roku będzie "rozczarowujący i nierówny" - prognozuje szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde w artykule, który ukazał się w środę w niemieckim dzienniku ekonomicznym "Handelsblatt".

Jak oceniła, do niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie przyczyniają się: perspektywa dalszego wzrostu stóp procentowych w USA, spowolnienie gospodarcze w Chinach oraz problemy krajów produkujących ropę naftową ze względu na niskie ceny surowca. W wielu krajach system finansowy nadal jest słaby, a dla rynków rozwijających się ryzyko finansowe rośnie - dodała. - Perspektywy średnioterminowe także się pogorszyły, ponieważ słaba produkcja, starzejąca się populacja i następstwa światowego kryzysu finansowego spowalniają wzrost - zaznaczyła Lagarde.

Zmiany powinny być "sprawne i płynne"

Szefowa MFW podkreśliła, że rozpoczęcie normalizacji amerykańskiej polityki monetarnej i przejście do modelu wzrostu opartego na konsumpcji w Chinach to "potrzebne i zdrowe" zmiany, ale należy je przeprowadzać "tak sprawnie i płynnie jak to możliwe". Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła w tym miesiącu stopy procentowe po raz pierwszy od niemal dekady i zasygnalizowała, że to początek cyklu podwyżek. Christine Lagarde ostrzegła, że "wzrost stóp procentowych w USA i wzmocnienie dolara mogą doprowadzić do niewywiązywania się przedsiębiorstw z płatności", co z kolei grozi zainfekowaniem banków i państw.

Przed rokiem MFW snuł optymistyczne prognozy dla wzrostu gospodarczego Polski:

MFW: Wzrost gospodarczy w Polsce będzie się stopniowo poprawiał TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock