Ze świata

Niemiecka polityka napiętnowana. "Utrzymują nieuzasadniony poziom nadwyżki handlowej"

Ze świata

[object Object]
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy TVN24 BiS
wideo 2/4

Niemcy utrzymują nieuzasadniony poziom nadwyżki handlowej - powiedziała w czwartek państwowej telewizji ARD szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, wzywając Niemcy do zwiększenia inwestycji krajowych.

Lagarde uczestniczyła w czwartek w międzynarodowej konferencji poświęconej współczesnym debatom w polityce gospodarczej, zorganizowanej we Frankfurcie nad Menem przez MFW oraz niemiecki bank centralny.

Muszą wydawać więcej

Jeszcze w trakcie konferencji szefowa MFW wezwała Niemcy, aby dla zapewnienia długoterminowego wzrostu gospodarczego zwiększyły inwestycje. - Niemcy mogą sobie pozwolić na to, żeby wydawać więcej pieniędzy - powiedziała. Zdaniem Lagarde zarówno Niemcy, jak i cała UE muszą się "uszczelnić" przed kolejnym kryzysem. Należy mieć przy tym na uwadze konkurencję ze strony Chin i niektórych części USA, gdzie inwestuje się w nowe technologie i czyste źródła energii.

Wzrost płac

Oprócz innowacji ważną rolę odgrywa wzrost płac, który ostatnio co prawda zaobserwowano, ale jest tu jeszcze pole do poprawy - powiedziała Lagarde. W wypowiedzi dla ARD Lagarde stwierdziła również, że MFW wspiera luźną politykę pieniężną Europejskiego Banku Centralnego i wszystkich banków centralnych, dopóki nie zostaną zrealizowane cele inflacyjne, "ale nie bez końca".

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | EU2016 NL

Pozostałe wiadomości