Luksus wraca na Kubę. Amerykanie podpisali pierwszą umowę od blisko 60 lat

Ze świata


Konsorcjum hotelarskie Starwood Hotels and Resorts Worldwide zainwestuje w Hawanie. To pierwsza amerykańska firma, która podpisała umowę z kubańskimi władzami od 1959 roku.

W ramach umowy Starwood wyremontuje i rozpocznie działalność trzech hoteli w Hawanie. Przy okazji umowy rzecznik firmy zapowiada, że poczyni ona "wielomilionowe inwestycje w celu doprowadzenia hoteli do naszych standardów".

W skład Starwood Hotels and Resorts Worldwide wchodzą takie sieci hotelowe jak: Sheraton, Four Points by Sheraton, St. Regis, The Luxury Collection, Le Meridien, W Hotels, Westin, aloft, Element.

Historyczna wizyta

Wiadomość pojawiła się tuż przed historyczną wizytą na Kubie prezydenta Baracka Obamy, który w dniach 20-22 marca pojawi się na Wyspie w towarzystwie szefa dyplomacji Johna Kerry'ego.

Będzie w to pierwsza wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych na Kubie od prawie 90 lat.

Will Grant, korespondent BBC w Hawanie wskazuje, że umowa jest miłym przypomnieniem jak mają wyglądać stosunki między dwoma narodami po znormalizowaniu dwustronnych relacji. I jednocześnie daje nadzieje na kolejne kroki gospodarcze, które podejmą strony zaraz po wizycie prezydenta Obamy.

Grudniowa decyzja

Przypomnijmy, że przywrócenie amerykańsko-kubańskich stosunków dyplomatycznych nastąpiło w grudniu 2014 roku. Od tego czasu prezydent Obama jest inicjatorem różnych decyzji i posunięć mających na celu złagodzenie amerykańskiego embarga handlowego wobec Kuby ustanowionego w 1962 roku, jak na przykład wydana ostatnio zgoda na podejmowanie przez obywateli amerykańskich indywidualnych podróży na Kubę czy wprowadzenie do obiegu dolarów USA na wyspie.

Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Tagi:
Raporty: