Wojna w Syrii, fala uchodźców, terroryzm. Książę Karol: za tym wszystkim stoją zmiany klimatu

Ze świata

Wikipedia/Dan Marsh (CC BY SA)Książę Karol: zmiany klimatu przyczyną wojny w Syrii. "Susza trwała tam przez sześć lat"

Książę Karol uważa, że podstawową przyczyną wojny domowej w Syrii, terroryzmu i w konsekwencji kryzysu spowodowanego falą uchodźców są zmiany klimatu, którym świat nie zdołał przeciwdziałać. I ostrzegł, że czekają nas o wiele większe problemy, jeśli niezwłocznie nie zajmiemy się tą kwestią.

W wywiadzie dla telewizji Sky News, który został nagrany przed zamachami w Paryżu z 13 listopada, a zostanie nadany w poniedziałek, brytyjski następca tronu powiedział m.in: "Niektórzy z nas mówili jakieś 20 lat temu, że jeśli nie zajmiemy się tymi kwestiami, będziecie świadkami coraz większych konfliktów powodowanych niewystarczającymi zasobami naturalnymi, coraz większych trudności powodowanych suszą i skumulowanym efektem zmiany klimatu, która oznacza, że ludzie muszą się przemieszczać". Zdaniem Karola są dowody, że "jednym z głównych powodów tego horroru w Syrii, dziwnym trafem, była susza, która trwała przez pięć czy sześć lat, co oznacza, że ogromna liczba ludzi musiała w końcu opuścić tereny wiejskie i coraz więcej tych ludzi przybywało do miast".

Książę Karol ostrzega: będzie gorzej

Na pytanie, czy istnieje bezpośredni związek między zmianą klimatu a konfliktami i terroryzmem, Karol odpowiedział, że absolutnie tak. "Nigdy nie zajmujemy się problemem, leżącym u podłoża, jakim niestety jest to, co wyrządzamy naszemu środowisku" - dodał, a następnie ostrzegł, że czekają nas o wiele większe problemy, jeśli niezwłocznie nie zajmiemy się kwestią zmiany klimatu. Książę Karol ma w przyszłym tygodniu wygłosić przemówienie na otwarciu szczytu klimatycznego w Paryżu.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Dan Marsh (CC BY SA)