Wakacje w kraju, tańsze jedzenie, pożyczki. Rosyjskie strategie przetrwania kryzysu

Ze świata

ShutterstockPonad 10 proc. Rosjan zostało zmuszonych do rezygnacji z wakacyjnych wyjazdow z powodu kryzysu gospodarczego

Liczba Rosjan wybierających tańsze produkty wzrosła o 10 proc., a ponad 10 proc. musiało zrezygnować z wakacyjnych wyjazdów z powodu kryzysu gospodarczego - wynika z badania przeprowadzonego przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej (VTsIOM). Badanie dotyczyło sposobów, w jakie obywatele dostosowują się do kryzysu gospodarczego.

Sondaż został opublikowany w sierpniu, wykorzystuje dane zebrane w okresie od stycznia do lipca tego roku i pokazuje znaczne zmiany zachowań rosyjskich konsumentów.

Pożyczki od przyjaciół

Od stycznia do lipca 2015 roku liczba tych, którzy zaczęli kupować tańsze produkty wzrosła z 22 do 32 proc. W ciągu półrocza z 21 do 31 proc. wzrósł także wskaźnik powstrzymujących się przed kupowaniem pewnych rzeczy, czy usług.

Bez zmian pozostała natomiast liczba Rosjan, którzy nie powstrzymują się od kupowania czegokolwiek i nadal wynosi 40 proc.

Od stycznia do lipca 2015 roku liczba tych, którzy zaczęli kupować tańsze produkty w ciągu sześciu miesięcy wzrosła z 22 do 32 proc.The Moscow Times

28 proc. Rosjan przyznało, że wydaje swoje oszczędności na codzienne potrzeby. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 22 proc. wzięło kredyt w banku, 23 proc. z nich pożyczyło pieniądze od przyjaciół, a 22 proc. uzyskało bezpłatną pomoc od rodziny.

10 proc. gromadzi oszczędności w obcej walucie, a 5 proc., by uzyskać dodatkowe środki zdecydowało się sprzedać cenną własność.

Ponadto, 32 proc. respondentów w trakcie ostatniego półrocza poszukiwało wysokopłatnej pracy i dodatkowych dochodów.

A nieco mniej niż połowa zaczęła uprawiać własne warzywa i owoce i przygotowywać przetwory (37 proc.).

Z czego rezygnacja?

Rosjan pytano także o rzeczy, z który z których musieli zrezygnować z powodu kryzysu.

Najbardziej popularna odpowiedź brzmiała podróże - 12 proc.

Kolejne 4 proc. badanych wydaje mniej na spędzanie wolnego czasu i rozrywkę. Prawie co dziesiąty (8 proc.) oszczędza na żywności. 2 proc. Rosjan stwierdziło, że podczas kryzysu powstrzymuje się od zakupu ubrań. Również 2 proc. oszczędza na opiece zdrowotnej.

Inni musieli odłożyć plany remont domu (1 proc.), zrezygnować z zakupu sprzętu elektronicznego (1 proc.) lub samochodu (1 proc.).

Dla 16 proc. badanych nie zaszły żadne zmiany w związku z kryzysem gospodarczym.

Sondaż przeprowadzono w dniach 25-26 lipca 2015 roku na 1,6 tys. respondentów w 46 regionach Rosji. Margines błędu nie przekracza 3,5 proc.

Rosjan zapytano również o to z czego najczęściej musieli zrezygnować z powodu kryzysuThe Moscow Times
Wakacje dla Rosjan zbyt drogie. "Trudno być optymistą"TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, The Moscow Times, VTsIOM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock