Kryzys bije w rosyjskich menadżerów. Zaczynają szukać pracy w innych krajach

Ze świata


Rosyjska gospodarka płaci za udział kraju w konflikcie na Ukrainie. Uderzają w nią sankcje i spadające ceny ropy. Jak zauważają eksperci, to najlepszy moment, by z rosyjskich firm wyciągnąć najlepszych menadżerów. Bo ci rozglądają się za lepiej płatnymi miejscami pracy.

Headhunter Mark Hammil, z londyńskiej firmy rekrutacyjnej SpenglerFox, podkreśla, że między sierpniem a październikiem ub.r. zaczął odnotowywać wzrost zapytań ws. pracy od Rosjan, którzy pracują w międzynarodowych korporacjach.

Więcej zgłoszeń

- Wcześniej problemem było otrzymanie pięciu wniosków na miesiąc, teraz jest ich 25-40. Na pewno pracownicy odczuwają sporą nerwowość w związku z tym, co się dzieje. Rozmawiałem z osobą, pracującą w amerykańskiej firmie, która rozważa przeniesienie siedziby poza Rosję. Dewaluacja rubla sprawiła, że biznes przestał być rentowny - mówi Hammil.

Jak czytamy w "The Moscow Times", Rosjanie wykonujący funkcje kierownicze mogą być atrakcyjni dla firm z dwóch grup rynków.

Po pierwsze dla koncernów, które mają swoje siedziby w Europie Środkowo-Wschodniej. Po drugie, dla tych, które działają na rynkach wschodzących, takich jak Dubaj, Chiny, czy Turcja.

- Przenikliwy w biznesie, komunikatywny przywódca, ze zdyscyplinowanym podejściem do osiągania wyników, który prowadzi działalność gospodarczą z pokorą - to najbardziej pożądany profil pracownika - twierdzi Hammil.

Ekspert dodaje, że nadal jest mało osób wykazujących takie cechy. Jednak z roku na rok, ich liczba rośnie.

Słabsze prognozy

Pod koniec stycznia rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego skorygowało swoją prognozę makroekonomiczną na 2015 rok. W nowej przewiduje, że produkt krajowy brutto (PKB) Rosji w tym roku spadnie o 3 proc., a inflacja wzrośnie do 12 proc. W poprzedniej prognozie, ogłoszonej na początku grudnia 2014 roku, resort rozwoju gospodarczego przewidywał, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc., a inflacja osiągnie 7,5 proc. Na nowej prognozie makroekonomicznej Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, oparta zostanie nowelizacja budżetu FR na 2015 rok, którą przygotowuje rząd. Uchwalony w listopadzie 2014 roku budżet na 2015 rok i okres planowy 2016-2017 zakłada, że w tym roku rosyjski PKB wzrośnie o 1,2 proc., a inflacja wyniesie 5-6 proc.

Rosja z niższym ratingiemTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp//bgr / Źródło: The Moscow Times / TVN24 Biznes i Świat