Król Hiszpanii walczy z korupcją. "Urzędy nie mogą być wykorzystywane do bogacenia się"

Ze świata

Według ustaleń śledztwa małżonkowie nie ujawnili urzędowi skarbowemu dochodów ze wspólnie prowadzonej firmy

Król Filip VI zaapelował o bezwzględną walkę z korupcją. - Publiczne urzędy nie mogą być wykorzystywane do bogacenia się - powiedział w środę wieczorem hiszpański monarcha w swym pierwszym bożonarodzeniowym orędziu.

Dwa dni wcześniej sąd na Balearach zdecydował, że infantka Cristina de Borbon, siostra Filipa VI, ma stanąć przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe.

Zarzuty dla siostry króla

Po raz pierwszy ktoś z hiszpańskiej rodziny królewskiej zasiądzie na ławie oskarżonych.

Zarzuty postawiono siostrze króla w ramach śledztwa w sprawie interesów prowadzonych przez jej męża Inaki Urdangarina, oskarżonego o zdefraudowanie milionów ze środków publicznych.

Według ustaleń śledztwa małżonkowie nie ujawnili urzędowi skarbowemu dochodów ze wspólnie prowadzonej firmy. Ponadto infantka miała wydawać pieniądze tej firmy na prywatne cele.

Sprawa ta, a także inne afery korupcyjne, osłabiły zaufanie obywateli Hiszpanii do instytucji państwa. W ramach prowadzonych ostatnio dochodzeń ujawniono w tym kraju afery korupcyjne, w które zamieszani są politycy, bankierzy czy członkowie związków zawodowych.

Hiszpański monarcha powiedział w orędziu, że w pełni rozumie oburzenie obywateli skandalami korupcyjnymi.

- Korupcja musi zostać całkowicie wytępiona - podkreślił Filip VI. 46-letni Filip VI wstąpił na tron w czerwcu po abdykacji swego ojca, Juana Carlosa.

Autor: pp / Źródło: PAP