Gest króla. Pracownicy co miesiąc dostaną dodatkowe pieniądze

Ze świata

Arabia Saudysjka chce zaczać zarabiać na turystachTVN24 BiS
wideo 2/3

Tysiąc riali, czyli 924 złote - taką kwotę każdego miesiąca w tym roku dostaną dodatkowo państwowi pracownicy w Arabii Saudyjskiej. Dekret w tej sprawie wydał król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su'ud.

Władca Arabii Saudyjskiej polecił rządowi wypłatę państwowym pracownikom dodatkowe tysiąc riali, czyli 924 złote każdego miesiąca w tym roku. Król uzasadnił decyzję potrzebą rekompensaty za rosnące koszty utrzymania, po tym jak w kraju wzrosły ceny gazu i od stycznia tego roku wprowadzono podatek VAT.

Wskutek decyzji króla dodatkowe pieniądze trafią do około 1,2 mln osób zatrudnianych przez rząd. W całym kraju mieszka 32 mln ludzi.

Pieniądze dla żołnierzy

Jak podaje Reuters emeryci po 5 tys. riali dostaną emeryci, żołnierze oraz personel wojskowy, biorący udział w konflikcie w Jemenie. Według danych, na które powołuje się agencja, dotyczy to w sumie 1,23 mln osób, zaś całkowity koszt dekretu króla to według Reutera około 23 mld riali. Arabia Saudyjska jest największym na świecie eksporterem ropy naftowej, która jest podstawą gospodarki i najważniejszym źródłem dochodów państwa. Szacuje się, że kraj posiada około jedną czwartą globalnych zasobów tego surowca.

Autor: msz/ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna Wikipedia