TVN24 Biznes | Ze świata

Rzeczniczka Komisji Europejskiej o terminie zakończenia oceny polskiego Krajowego Planu Odbudowy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, Reuters
Kiedy zostanie zatwierdzony polski plan odbudowy? Waldemar Buda odpowiadaPolskie Radio
wideo 2/4
Polskie RadioKiedy zostanie zatwierdzony polski plan odbudowy? Waldemar Buda odpowiada

Wspólnie z polskimi władzami konstruktywnie pracujemy nad zakończeniem oceny Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazała rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw ekonomicznych Veerle Nuyts. Podczas konferencji prasowej w Brukseli dodała, że w związku z polskim wnioskiem o przedłużenie okresu oceny obecny termin na jej wydanie przypada na 1 sierpnia.

Polski plan odbudowy - ocena Komisji Europejskiej

- Kiedy Polska złożyła swój plan odbudowy i odporności 3 maja, zawnioskowała również o przedłużenie dwumiesięcznego okresu oceny o jeden miesiąc. Daje nam to (datę) 1 sierpnia - przypomniała Nuyts.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- W tej chwili wciąż działamy w ramach tego okresu. Pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny tak szybko, jak to możliwe, zapewniając jednocześnie, że wszystkie ważne (...) kryteria zostaną spełnione - dodała.

Podkreśliła, że, jeśli okaże się to konieczne, to okres potrzebny do oceny zostanie znów wydłużony.

Oprócz Polski o więcej czasu na ewaluację krajowych planów odbudowy wnioskowały dotychczas Szwecja, Malta, Rumunia, Finlandia i Estonia.

Krajowy Plan Odbudowy - kwestia praworządności

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova i unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders zaprezentowali w ubiegłym tygodniu na konferencji coroczny raport dotyczący praworządności w wymiarze sprawiedliwości oraz wolności i pluralizmu mediów. 

Jak podała Agencja Reutera, Komisja Europejska wskazała na poważne zastrzeżenia dotyczące praworządności, które mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące wielomiliardowego wsparcia z europejskiego funduszu odbudowy.

Jak wyjaśnił Reuters, wiceszefowa KE powiedziała, że nie jest w stanie przewidzieć, kiedy pieniądze z Funduszu Odbudowy dla Polski zostaną zatwierdzone. Podkreśliła, że najpierw Warszawa musi przekonać Komisję, że ma wiarygodny system kontroli i audytu wydawania środków z UE.

Fundusz Odbudowy na kryzys wywołany pandemią

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy.

Po otrzymaniu planu Komisja ma dwa miesiące na jego ocenę (o ile nie uzgodniła z państwem członkowskim przełożenia terminu) i na zaproponowanie Radzie decyzji wykonawczej w sprawie zatwierdzenia planu. Następnie Rada ma cztery tygodnie na przeanalizowanie projektu decyzji. Gdy Rada decyzję przyjmie, państwa członkowskie mogą zacząć podpisywać z Komisją dwustronne umowy o finansowaniu i w ciągu dwóch miesięcy otrzymać uzgodnione zaliczki.

Z Funduszu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock