Pierwsze pięć państw w przyszłym tygodniu ma mieć zatwierdzone plany odbudowy. Polska poza listą

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mueller o Krajowym Planie Odbudowy: piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej
Mueller o Krajowym Planie Odbudowy: piłeczka jest po stronie Komisji EuropejskiejTVN24
wideo 2/6
TVN24Mueller o Krajowym Planie Odbudowy: piłeczka jest po stronie Komisji Europejskiej

Na początek Hiszpania, Portugalia, Grecja, Dania i Luksemburg. Krajowe plany odbudowy tych krajów mają być zatwierdzone przez Komisję Europejską w pierwszej kolejności. Stanie się to w przyszłym tygodniu - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

W przyszłym tygodniu KE zaakceptuje pierwsze krajowe plany odbudowy, a szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen planuje wizyty w krajach, których dokumenty zostaną zatwierdzone. W środę ma być w Hiszpanii i Portugalii, w czwartek w Grecji i w Danii, a w piątek w Luksemburgu.

Jak wyjaśnia Maciej Sokołowski, oznacza to, że pierwsze pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy mogą pojawić się w tych krajach już w lipcu. Komisja planuje zatwierdzać kolejne KPO pakietami i sukcesywnie wypłacać pierwsze środki. 

Polska jest wśród państw, które poprosiły o wydłużenie czasu na ocenę wysłanego na początku maja do Brukseli Krajowego Planu Odbudowy, więcej czasu chciały też Słowenia, Szwecja i Chorwacja. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Krajowy Plan Odbudowy

Krajowe plany odbudowy są podstawą do sięgnięcia po środki z nowego unijnego Funduszu Odbudowy, utworzonego z myślą o wsparciu gospodarki wychodzącej z wywołanego przez koronawirusa kryzysu. Taki dokument musi przygotować każde państwo członkowskie.

Polska z unijnego Funduszu Odbudowy będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro, w tym 23,9 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w pożyczkach w ciągu kilku lat. W wysłanym do Komisji Europejskiej Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano wydatkowanie całości środków na dotacje oraz 12,1 mld euro z części pożyczkowej.

Krajowy Plan OdbudowyPAP/Maciej Zieliński

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości