Tutaj prowadzenie biznesu to przyjemność. Ranking krajów z najniższymi podatkami

Ze świata

shutterstock.comMacedonia to kraj, w którym stawki podatkowe są najmniejsze

Międzynarodowe firmy, przy wyborze swojej lokalizacji, zwracają bardzo dużą uwagę na stawki podatkowe. Aby zachęcić zagraniczne spółki, rządy wielu krajów konkurują między sobą, o to kto wprowadzi m.in. mniejszy podatek CIT. "Business Insider" na podstawie danych Banku Światowego przygotował ranking krajów, w których podatki są najniższe. Polska zajęła w nim 72. miejsce (na 140 krajów ujętych w rankingu).

Całkowita stawka podatku wykorzystana przez BŚ obejmuje podatki od zysku lub podatki dochodowe od osób prawnych, składki na ubezpieczenie społeczne oraz podatki od dochodów z pracy płacone przez pracodawcę, podatki od nieruchomości, podatki od przeniesienia własności nieruchomości, podatek od dywidendy, podatek z zysków kapitałowych, podatek od transakcji finansowych, podatek od wywozu śmieci, podatki od pojazdów oraz podatki drogowe, oraz inne drobne podatki i opłaty. Dotyczy więc wszelkich obciążeń nakładanych na pracodawców. Polska wg tych obliczeń zajęła 72. pozycję (38,7 proc.). Znaleźliśmy się w sąsiedztwie takich krajów jak Bhutan, Salwador ale wyprzedziliśmy Holandię, Finlandię, Grecję czy Niemcy.

Oto kraje z najniższymi stawkami podatkowymi na świecie:

10. Singapur 18,4 proc.

Przy tak niskich stawkach podatkowych, wiele firm z całego świata wybiera Singapur jako bazę dla swoich działalności biznesowych w Azji. 9. Gruzja 16,4 proc.

To jedno z państw, które po upadku Związku Radzieckiego przyjęło niskie stawki podatkowe i które wielokrotnie zmniejszało liczbę podatków i ich stawki. 7. Zjednoczone Emiraty Arabskie 14,8 proc.

Mimo tak niskich stawek, aż trzy kraje w regionie mają niższe podatki niż w ZEA, co pokazuje jak bardzo niskie obciążenia obowiązują na Bliskim Wschodzie. 7. Zambia 14,8 proc.

Zambia podniosła ostatnio podatek kopalniany do 20 proc., ale szybko obniżyła go z powrotem do 9 proc. po protestach głównych spółek surowcowych. 6. Arabia Saudyjska 14,5 proc.

Naftowy gigant jest w stanie utrzymywać swoje podatki na bardzo niskim poziomie z powodu ogromnych przychodów ze sprzedaży ropy. Gospodarka tego kraju może jednak zacząć cierpieć ze względu na utrzymujące się niskie ceny tego surowca. 5. Lesoto 13,6 proc.

W przeciwieństwie do innych krajów na liście, Lesoto jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. A jednocześnie jest to kraj o najniższej całkowitej stopie podatku w całej Afryce. 4. Bahrajn 13,5 proc.

Kraj nie jest tak bogaty w ropę jak jego sąsiedzi. Przedsiębiorcy nie płacą tam jednak żadnych podatków od dochodu, zysków kapitałowych, sprzedaży, nieruchomości, odsetek, dywidend i licencji. 3. Kuwejt 12,8 proc.

Kuwejt odrzucił ostatnio sugestie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że powinien wprowadzić podatek CIT w celu pozbycia się niedoboru fiskalnego. 2. Katar 11,3 proc.

Na Bliskim Wschodzie żaden inny kraj nie ma niższych podatków. Katarskie firmy oddają państwu zaledwie 11,3 proc. swojego zysku. 1. Macedonia 7,4 proc.

MFW stwierdził, że od 2008 roku dług publiczny Macedonii podwoił się, częściowo w wyniku niskich stawek podatku.

Autor: tol / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com