Europa się zbroi. Gripeny schodzą na pniu

Ze świata

Wikipedia (CC BY SA 3.0)Samoloty wielozadaniowe JAS 39 Gripen są produkowane przez szwedzki koncern lotniczo-zbrojeniowy Saab

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony krajów UE naszymi myśliwcami Gripen - poinformował szwedzki koncern lotniczo-zbrojeniowy Saab. Jest to efekt konfliktu, który trwa na wschodzie Ukrainy.

- Nawet jeśli nie dojdzie do rozszerzenia rosyjskiej interwencji militarnej, lepsze wyposażenie armii staje się koniecznością - powiedział Lennart Sindahl, wiceprezes Saab.

Kto kupi?

Saab optymistycznie widzi swoją przyszłość, szczególnie po tym jak 27 października ub.r., podpisał z Brazylią długo wyczekiwany kontrakt na dostawę 36 odrzutowców nowej generacji - Gripen E/F (28 w wersji E oraz 8 w wersji F). Umowa warta 5,4 mld dol. zawiera także 10-letni pakiet współpracy i transferu technologii i montaż 15 samolotów przez Embraera, w tym ośmiu dwumiejscowych. Dostawy zaplanowano na lata 2019-2024, a dla Szwecji od 2023 roku.

Jednak większe zainteresowanie myśliwcami wielozadaniowymi JAS 39 Gripen wyrażają także inne kraje.

W ramach floty powietrznej armii Republiki Czeskiej oraz Węgier na podstawie leasingu lata już 14 samolotów typu Gripen.

Jak poinformowały władze szwedzkiego koncernu, Czesi wyrażają wstępne zainteresowanie zakupem kolejnych Gripenów do swojej floty powietrznej. Podczas gdy, Chorwacja taką decyzję może podjąć w przyszłym roku. Podstawą ich floty powietrznej pozostają bowiem podstarzałe odrzutowce typu MiG-21.

Słowacja jest bliska podjęcia decyzji o zakupie 8-12 myśliwców od szwedzkiego Saab. - Mamy nadzieję na podpisanie umowy jeszcze w tym roku - powiedział Jerker Ahlqvist, szef programu Gripen.

Także Bułgaria może wprowadzić do wyposażenia swojej armii powietrznej odrzutowce Gripen, choć jak informuje "The Moscow Times", przez tamtejsze władze rozważany jest także zakup samolotów wielozadaniowych F-16, produkowanych przez Lockheed Martin.

Finlandia śmielsze kroki w celu dozbrojenia swojej armii może podjąć w przyszłym roku. Na 2016 rok jest bowiem rozważane rozpoczęcie procedury konkursowej na zakup nowych myśliwców. Celem Finów jest, by na początku przyszłej dekady ich flota powietrzna liczyła między 40 a 60 samolotami.

Jak informuje "The Moscow Times", szwedzki Saab oczekuje, że w najbliższych 20 latach koncern zdoła sprzedać 300-450 myśliwców Gripen.

Autor: mb / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)