Te białe kruki trudno będzie sprzedać. Brawurowi złodzieje działali na zlecenie?

Ze świata

TVN24 Poznań, Głos WielkopolskiKradzież książek wartych miliony

Złodzieje jak bohaterowie filmu "Mission: Impossible". Włamali się przez świetliki w dachu, zjechali na linach i ukradli książki warte ponad 2 mln funtów. Z londyńskiego magazynu w pobliżu Heathrow zniknęły m.in. dzieła Mikołaja Kopernika, Galileusza i Newtona.

Przebieg napadu naprawdę przypominał film sensacyjny. Trzech złodziei wywierciło w dachu dziury i jak komandosi zjechali do magazynu na linach. Zrobili to bardzo precyzyjnie, bo nie uaktywniły się czujki alarmowe.

Wspólnicy przestępców czekali na dachu i stopniowo wyciągali książki na linach. W ten sposób z magazynu zniknęło 160 tytułów. Wśród nich między innymi dzieła Leonarda da Vinci czy Dantego.

Trudno je sprzedać

Eksperci twierdzą, że była to kradzież na zlecenie. Takie książki trudno byłoby sprzedać na wolnym rynku. Najcenniejszą skradzioną książką była kopia "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika z XVI-ego wieku. Wartość publikacji szacuje się na ponad milion złotych.

Pracownicy magazyny podkreślają, że musieli wykonać ogromną pracę, aby zdobyć te książki.

- Badaliśmy i analizowaliśmy, gdzie najcenniejsze tytuły mogą się znajdować. Przez lata sprawdzaliśmy w bibliotekach, u kolekcjonerów czy miłośników książek. Za każdą z tych publikacji stała ogromna praca - zaznacza jeden z nich.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24