Ze świata

Kort tenisowy na dnie morza? Projekt Polaka na ustach całego świata

Ze świata

Kort tenisowy pod wodą? Polak na ustach całego świata
TVN24 BiSKort tenisowy pod wodą? Polak na ustach całego świata

- To koszt rzędu co najmniej kilku miliardów dolarów. Taki projekt można zrealizować w ciągu pięciu lat - mówi architekt Krzysztof Kotala z 8+8 Concept Studio. Polak stworzył projekt kortu tenisowego zanurzonego pod wodą, który wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie.

Kotala pozostaje obecnie w fazie poszukiwań inwestora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), który mógłby zrealizować przedsięwzięcie.

Innowacyjne podejście

- Inwestycja przyniesie korzyści gospodarcze w sektorze budowlanym, a także marketingowe i turystyczne - podkreśla Kotala.

Jak dodaje, poza ZEA, równie idealnymi lokalizacjami do budowy takiego stadionu może być Katar oraz Japonia. Dubaj będzie gospodarzem światowej wystawy Expo 2020 i jak już teraz przewidują eksperci, z tego powodu kraj odwiedzi 25 mln turystów, zaś Katar w 2022 roku zorganizuje piłkarskie Mistrzostwa Świata. Kotala mówi, że podwodny kompleks tenisowy, pokazuje innowacyjne podejście do obiektów sportowych. Kompleks ma się składać z siedmiu kortów tenisowych, ale mógłby także pełnić funkcje swoistego centrum rekreacji, a nawet centrum wystawowego.

Podwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w DubajuPodwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w Dubaju8+8 CONCEPT STUDIO

Bez szkody dla środowiska?

- Podwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w Dubaju - mówi polski architekt.

Jak dodaje, do budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalne, bez szkody dla środowiska, takie jak nanocement oraz węgiel szklisty. Pytany o koszt budowy, Kotala przyznaje, że nie zrobił żadnych dokładnych obliczeń, ale jak zauważa ostateczna cena będzie uzależniona od funkcji, jakie ma pełnić obiekt. - To koszt rzędu co najmniej kilku miliardów dolarów. Taki projekt można zrealizować w ciągu pięciu lat - zapewnia Kotala.

Do budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalneDo budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalne8+8 CONCEPT STUDIO

Autor: mb / Źródło: TVN24BiS / emirates247.com

Źródło zdjęcia głównego: 8+8 CONCEPT STUDIO

Pozostałe wiadomości