Kort tenisowy na dnie morza? Projekt Polaka na ustach całego świata

Kort tenisowy pod wodą? Polak na ustach całego świata
TVN24 BiSKort tenisowy pod wodą? Polak na ustach całego świata

- To koszt rzędu co najmniej kilku miliardów dolarów. Taki projekt można zrealizować w ciągu pięciu lat - mówi architekt Krzysztof Kotala z 8+8 Concept Studio. Polak stworzył projekt kortu tenisowego zanurzonego pod wodą, który wzbudził ogromne zainteresowanie na całym świecie.

Kotala pozostaje obecnie w fazie poszukiwań inwestora w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), który mógłby zrealizować przedsięwzięcie.

Innowacyjne podejście

- Inwestycja przyniesie korzyści gospodarcze w sektorze budowlanym, a także marketingowe i turystyczne - podkreśla Kotala.

Jak dodaje, poza ZEA, równie idealnymi lokalizacjami do budowy takiego stadionu może być Katar oraz Japonia. Dubaj będzie gospodarzem światowej wystawy Expo 2020 i jak już teraz przewidują eksperci, z tego powodu kraj odwiedzi 25 mln turystów, zaś Katar w 2022 roku zorganizuje piłkarskie Mistrzostwa Świata. Kotala mówi, że podwodny kompleks tenisowy, pokazuje innowacyjne podejście do obiektów sportowych. Kompleks ma się składać z siedmiu kortów tenisowych, ale mógłby także pełnić funkcje swoistego centrum rekreacji, a nawet centrum wystawowego.

Podwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w Dubaju
Podwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w DubajuPodwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w Dubaju8+8 CONCEPT STUDIO

Bez szkody dla środowiska?

- Podwodna arena pasuje do środowiska naturalnego, ponieważ przypomina rafy koralowe w Dubaju - mówi polski architekt.

Jak dodaje, do budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalne, bez szkody dla środowiska, takie jak nanocement oraz węgiel szklisty. Pytany o koszt budowy, Kotala przyznaje, że nie zrobił żadnych dokładnych obliczeń, ale jak zauważa ostateczna cena będzie uzależniona od funkcji, jakie ma pełnić obiekt. - To koszt rzędu co najmniej kilku miliardów dolarów. Taki projekt można zrealizować w ciągu pięciu lat - zapewnia Kotala.

Do budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalne
Do budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalneDo budowy mogą być zastosowane zarówno nowoczesne technologie jak i materiały naturalne8+8 CONCEPT STUDIO

Autor: mb / Źródło: TVN24BiS / emirates247.com

Źródło zdjęcia głównego: 8+8 CONCEPT STUDIO

Pozostałe wiadomości