Najpierw pozwy przeciw firmie, teraz zapowiedź wypłaty odszkodowań. "To naprawdę duża suma"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP

Firma Axa France zapowiedziała wypłatę odszkodowań dla około 15 tysięcy francuskich restauratorów, którzy mają umowę ubezpieczeniową z grupą. Wsparcie mają otrzymać przedsiębiorcy poszkodowani przez pandemię COVID-19. Pierwsze wypłaty mają ruszyć jeszcze w czerwcu. Wcześniej kilkuset restauratorów skierowało do sądów pozwy przeciw firmie.

- Chcemy wesprzeć naszych klientów - właścicieli restauracji w czasie ponownego otwarcia lokali (…) To rozwiązanie nie jest rekompensatą, to transakcja – stwierdził w stacji Europe 1 dyrektor generalny grupy Axa Thomas Buberl. - Oferujemy wsparcie wielu osobom, które o to nie prosiły, nawet tym, którzy przegrali sprawy (w sądzie) – dodał ubezpieczyciel.

Kilkuset restauratorów, będących klientami Axy, w ostatnich miesiącach skierowało pozwy przeciw grupie do sądów. Do tej pory firma odnotowała około 1500 postępowań. - Żałuję wszystkiego, co się wydarzyło, bo z restauratorami dzieliło nas nieporozumienie. Widzieliśmy, że sądy apelacyjne orzekały w kilku kierunkach. Chcemy to zostawić za sobą – podkreślił Buberl.

- Axa ma około 100 milionów klientów, 15 tysiącom zaproponujemy pulę 300 milionów euro, to naprawdę duża suma – podkreślił Buberl. Zaznaczył, że agenci grupy będą pracować w terenie, aby ocenić potrzeby każdego klienta. Axa podała, że pierwsze płatności powinny być realizowane już w czerwcu i potrwają do końca września.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Restauracja w ParyżuEPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

"Poczekajmy, aby dokładnie poznać sposób dystrybucji"

"Cieszymy się, że nasza akcja przynosi owoce" – napisał w komunikacie prasowym sekretarz generalny związku osób samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorstw (SDI) Marc Sanchez. Zachowuje jednak przy tym rezerwę wobec obietnic grupy. - Poczekajmy, aby dokładnie poznać sposób dystrybucji i harmonogram płatności transakcji - stwierdził Sanchez.

Wraz z wybuchem kryzysu sanitarnego spowodowanego przez COVID-19 wiele firm oraz obiektów hotelarskich i gastronomicznych we Francji zostało zmuszonych do zamknięcia na ponad 7 miesięcy swoją działalność z powodu lockdownów.

Restauratorzy ubezpieczeni w Axa Group podkreślają, że, liczyli na pokrycie strat operacyjnych przez ubezpieczyciela i są rozczarowani, ponieważ firma nie pokrywa strat związanych z pandemią.

Dziennik ekonomiczny "Les Echos" podkreślił, że obiecana pula 300 mln euro jest rekordowa w historii wypłat szkód odszkodowań restauratorom.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON