TVN24 Biznes | Ze świata

Batman i Spider-Man przegrali z nowym superbohaterem. Rekordowa cena za obraz Banksy'ego

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Blisko 20 milionów dolarów, czyli równowartość 78 milionów złotych – za taką kwotę został sprzedany obraz Banksy'ego, brytyjskiego artysty street-artowego. Widzimy na nim chłopca, który zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Spider-Mana wybiera do zabawy nową superbohaterkę – pielęgniarkę walczącą z pandemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

To najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za pracę tego zachowującego anonimowość artysty oraz 4-5 razy więcej niż szacował londyński dom aukcyjny Christie's, który przeprowadzał licytację.

Obraz Banksy'ego sprzedany

Dochód ze sprzedaży obrazu, jak już wcześniej zapowiadano, zostanie przekazany brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS. Ponieważ nabywca musi zapłacić także prowizję dla domu aukcyjnego, całkowity koszt, jaki poniesie to 16,75 mln funtów. Christie's poinformował, że "znaczną część" uzyskanej prowizji również przekaże dla NHS.

Obraz zatytułowany "Game Changer" pojawił się w budynku szpitala w Southampton na południu Anglii w maju 2020 roku, gdy trwała pierwsza fala pandemii COVID-19. Dołączona do niego była notka: "Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli". W szpitalu pozostanie reprodukcja.

Banksy często tworzy prace będące komentarzem do bieżących wydarzeń, a "Game Changer" to jedno z kilku jego dzieł nawiązujących do trwającej pandemii. W lipcu zeszłego roku zamieścił na Instagramie wideo, które przedstawia malowanie przez niego w wagonie londyńskiego metra graffiti zachęcającego do noszenia maseczek, z kolei na innym odnosi się do rozpowszechnionej w czasie pandemii pracy z domu.

Zdaniem samego Banksy'ego, dotychczas rekordową ceną za jego dzieło było 9,9 mln funtów, które uzyskano na aukcji w październiku 2019 roku za obraz "Devolved Parliament" przedstawiający szympansy zasiadające w Izbie Gmin zamiast posłów.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Aukcja dzieła Banksy'ego odbyła się rok od ogłoszenia lockdownu na Wyspach. We wtorek rocznicę ogłoszenia przez premiera Borisa Johnsona pierwszego lockdownu mieszkańcy Wielkiej Brytanii czczą pamięć wszystkich 126 172 osób, które zmarły w tym kraju z powodu COVID-19.

23 marca 2020 r. w wieczornym przemówieniu telewizyjnym premier Johnson ogłosił, że wprowadzony zostaje zakaz wychodzenia z domów, z wyjątkiem kilku uzasadnionych powodów, i zamknięte zostają wszystkie sklepy, z wyjątkiem sprzedających towary pierwszej potrzeby. Już w ciągu kilku poprzednich dni zalecono pracę zdalną, jeśli jest to możliwe, zamknięto szkoły oraz lokale gastronomiczne. W dniu ogłoszenia lockdownu łączna liczba zmarłych z powodu COVID-19 wynosiła 364.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości