Mocne wzrosty na amerykańskiej giełdzie. Kurs akcji Tesli wystrzelił

Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, Reuters
Prezydent Trump: świętujemy naszą historię, bohaterów i nasze dziedzictwo
Prezydent Trump: świętujemy naszą historię, bohaterów i nasze dziedzictwoTVN24
wideo 2/3
Prezydent Trump: świętujemy naszą historię, bohaterów i nasze dziedzictwoTVN24

Pierwsza sesja w tym tygodniu na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami. Technologiczny indeks Nasdaq 100 znalazł się na najwyższych poziomach w historii. Na rynkach panuje optymizm po zaskakująco dobrych danych z amerykańskiej gospodarki.

Dow Jones Industrial zamknął poniedziałkową sesję ze wzrostem o blisko 460 punktów, czyli 1,78 procent i wyniósł 26 287,03 punktu.

DJI

Indeks S&P500 zwyżkował o 1,59 procent i wyniósł 3.179,72 punktu.

SP500

Nasdaq Composite poszedł w górę o 2,21 procent, do 10 433,65 punktu.

NASDAQ

Na najwyższych poziomach w historii znalazł się technologiczny indeks Nasdaq 100, który zakończył sesję ze wzrostem o 2,54 procent. "Na szczególną uwagę po raz kolejny zasługuje technologiczny indeks Nasdaq, który ponownie znajduje się na najwyższych poziomach w historii, dziś zdołał on wyjść powyżej poziomu 10600 pkt, co oznacza ruch na blisko +2,5 procent względem piątkowego zamknięcia" - wskazał w komentarzu Łukasz Stefanik z XTB.

Cena za jedną akcję Tesli, która wchodzi w skład tego indeksu, w poniedziałek przekroczyła poziom 1371 dolarów, po wzroście 13,48 procent. JPMorgan podniósł cenę docelową akcji spółki po lepszych niż oczekiwano wynikach dostaw w drugim kwartale. Tesla w okresie od kwietnia do czerwca sprzedała ponad 90 tysięcy samochodów elektrycznych.

Notowania akcji spółki Tesla w ostatnim miesiącuStooq

Po ponad 2 procent wzrosła również wartość akcji spółek technologicznych Apple, Alphabet i Microsoft. O blisko 6 procent poszedł zaś w górę kurs akcji Amazona, tym samym pierwszy raz przekraczając poziom 3 tysięcy dolarów za jedną akcję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Koronawirus a gospodarka USA

Coraz lepsze nastroje obserwujemy w usługach. Firma Markit podała w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla sektora usługowego w USA wyniósł 47,9 punktu w czerwcu, wobec 37,5 punktu miesiąc wcześniej. Konsensus rynkowy wynosił 46,7 punktu. Oczekiwania inwestorów przerósł również wskaźnik ISM dla sektora usługowego, który osiągnął wartość 57,1 punktu, najwyższą od lutego. Tymczasem prognozy mówiły o 50 punktach. Poprzednio odczyt miał wartość 45,4 punktu.

- Gospodarka ma się znacznie lepiej, niż myśli większość ekonomistów. Wyceny na rynku akcji mogą zatrzymać się w obecnym miejscu na jakiś czas, ale myślę, że na jesieni giełdy mogą wystrzelić w górę i S&P500 może wzrosnąć powyżej 4000 punktów - powiedział Jeff Saut, główny strateg inwestycyjny w Capital Wealth Planning.

Sekretarz Pracy USA Eugene Scalia powiedział, że ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19 jest jak dotąd lepsze niż oczekiwano i nie będzie konieczne przedłużenie programu dopłat do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 600 dolarów, który kończy się w tym miesiącu.

Według głównego ekonomisty Moody's Analytics Marka Zandiego ostatnie lepsze niż oczekiwano dane gospodarcze są wynikiem szybkiego ponownego otwarcia firm, lecz to może się odwrócić w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa nadal dynamicznie się rozwija w wielu regionach USA.

Do wzrostów na giełdzie przyczyniały się także informacje o nowych transakcjach fuzji i przejęć. Warren Buffett dokonał pierwszego w tym roku dużego zakupu akcji. Jego spółka Berkshire Hathaway kupiła aktywa do przesyłu i magazynowania gazu ziemnego od Dominion Energy za około 10 miliardów dolarów, w tym dług. Akcje Dominion Energy spadły 10 procent, a Berkshire Hathaway zyskał prawie 3 procent.

Ponadto Dominion i Duke Energy zrezygnowały z projektu rurociągu na wybrzeżu Atlantyku o wartości 8 miliardów dolarów, ponieważ długie opóźnienia prawne spowodowały prawie dwukrotny wzrost kosztów projektu.

Akcje Ubera rosły o 6 proc. Agencja Bloomberga podała, że spółka zamierza przejąć firmę kurierską, zajmującą się dostawą posiłków z restauracji Postmates za 2,65 miliarda dolarów.

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP