Ze świata

Rekordowy wzrost liczby bezrobotnych w USA. Lawina wniosków o wypłatę zasiłku

Ze świata

Rekordowy wzrost bezrobocia w USAtvn24
wideo 2/3

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wyniosła w ubiegłym tygodniu ponad 6,6 miliona - podał w czwartek tamtejszy departament pracy. To najwyższy wzrost bezrobocia w USA w historii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Departament pracy podał, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 6,648 miliona do 9,96 miliona.

Tymczasem ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 3,763 miliona.

To najwyższy wzrost bezrobocia w USA w historii.

- Dotychczasowa strata możliwości produkcyjnych z powodu przestojów jest już 2,5 razy większa niż strata produkcji z powodu 11 września. To jak ogromna klęska żywiołowa, trzęsienie ziemi, które wstrząsa całym krajem i całym światem - powiedział Mark Zandi, główny ekonomista w Moody's Analytics.

W Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad 5 tys. zgonów z powodu koronawirusa. Blisko połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork. Amerykańskie władze mówią, że scenariusze rozwoju epidemii zakładają od 100 tys. do nawet 240 tys. ofiar śmiertelnych epidemii w USA. Szczyt zakażeń w Stanach Zjednoczonych ma przypaść w okolicach Świąt Wielkanocnych.

Bezrobocie w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii

Wzrost liczby bezrobotnych obserwujemy również w Europie.

W Hiszpanii liczba osób bezrobotnych wzrosła w marcu o 302 265. To rekordowy miesięczny wzrost tej liczby na hiszpańskim rynku i sygnał, że epidemia coraz mocniej pogarsza warunki życia w tym kraju i ostro spowalnia hiszpańską gospodarkę. Największy skok osób bezrobotnych odnotował sektor usług.

Z kolei w Wielkiej Brytanii, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, 950 tysięcy osób zgłosiło wnioski o przyznanie świadczeń socjalnych dla bezrobotnych lub w przypadku niskich dochodów.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości