TVN24 Biznes | Ze świata

"Koszmarne dane" z Niemiec. Dolar najdroższy od kilku miesięcy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Sprzedaż detaliczna w Niemczech w styczniu spadła w ujęciu miesięcznym o 4,5 procent - podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). To wynik dużo gorszy od rynkowych prognoz. Główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień zwrócił uwagę, że dane "szkodzą notowaniom euro, a pośrednio także złotemu".

Agencja Reutera spodziewała się spadku o 0,3 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lockdown w Niemczech

"Spadek ten można wytłumaczyć trwającym lockdownem z powodu koronawirusa, który oznaczał zamknięcie wielu sklepów od 16 grudnia 2020 roku" - podał urząd statystyczny.

Mogło się także do tego przyczynić wycofanie z tymczasowej obniżki podatku VAT - stawka powróciła z 16 do 19 procent. W efekcie - jak zwróciła uwagę agencja Reutera - wielu konsumentów dokonało większych zakupów przed końcem 2020 roku, aby zaoszczędzić pieniądze.

Podmioty handlujące odzieżą zanotowały spadek sprzedaży o 76,6 procent rok do roku, podczas gdy sprzedaż artykułów spożywczych wzrosła o 4,3 procent do roku. To efekt tego, że w trakcie lockdownu supermarkety i sklepy spożywcze pozostały otwarte. Ponadto rośnie handel w internecie. Wartość sprzedaży online wzrosła bowiem o 31,7 procent.

Obecny lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia i miał obowiązywać do 14 lutego. Ostatecznie ograniczenia przedłużono do 7 marca. We wtorek niemieckie media poinformowały jednak o planach przedłużenia lockdownu na kolejne tygodnie - do 28 marca.

Zamknięte pozostają restauracje i bary, sklepy niesprzedające podstawowego asortymentu, placówki kultury i zakłady usługowe. Co najmniej do 15 marca pracodawcy są zobowiązani do umożliwienia pracy zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Sytuacja na rynku walutowym

"Dziś w kalendarzu najważniejsza pozycja w zasadzie za nami - koszmarne dane o sprzedaży w Niemczech (-4,5 procent m/m - w tym samym miesiącu w USA było +6 procent), które dodatkowo szkodzą notowaniom euro, a pośrednio także złotemu" - ocenił w porannym komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

We wtorek około godziny 10.30 na parze EUR/USD obserwowaliśmy spadek o 0,36 procent.

EUR/USD

W przypadku złotego pozostaje on na stabilnym poziomie względem euro. Za europejską walutę we wtorek o poranku trzeba było zapłacić prawie 4,54 zł.

EUR/PLN

Inaczej wygląda sytuacja na parze USD/PLN, gdzie obserwowaliśmy wzrost przekraczający nawet 0,5 procent. Dolar amerykański jest najdroższy od końca listopada 2020 roku. Za amerykańską walutę trzeba było zapłacić około 3,78 zł.

USD/PLN

Lekki spadek był widoczny w przypadku franka szwajcarskiego.

CHF/PLN

Autor:mb/ToL

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości