TVN24 Biznes | Ze świata

Hotelowa kwarantanna w kolejnym kraju europejskim. Ale nie dla wszystkich

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Od piątku od godziny 4 rano osoby przyjeżdżające do Irlandii z jednego z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego będą musiały odbyć 14-dniową hotelową kwarantannę. Nowe przepisy będą także dotyczyły podróżnych bez testu na obecność koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak czytamy na stronie irlandzkiego rządu, osobom, które się nie podporządkują obowiązkowi kwarantanny w hotelu, choć są do tego zobligowane, grozi kara w wysokości nawet 2 tys. euro oraz miesiąc więzienia.

Hotelowa kwarantanna w Irlandii

Obowiązkową hotelową kwarantannę będą musiały przejść osoby przyjeżdżające z kraju znajdującego się na liście "wysokiego ryzyka". Zestawienie liczy obecnie 33 państwa: 17 z Afryki, głównie z południowej i środkowej części tego kontynentu, 13 z Ameryki Południowej, są na niej także Panama, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Austria.

Co ważne, nowe przepisy będą obejmowały osoby, które były w kraju wysokiego ryzyka w ciągu 14 dni przed przyjazdem do Irlandii, a także osoby podróżujące do Irlandii przez lotnisko lub port znajdujący się w kraju wysokiego ryzyka.

Kwarantanna będzie mogła zostać skrócona, jeśli wynik testu wykonanego po dziesięciu dniach od rozpoczęcia kwarantanny będzie negatywny. Kwarantanna będzie mogła także zostać przedłużona, jeśli w trakcie pobytu w hotelu podróżny uzyska pozytywny wynik testu.

Będą jednak wyjątki. Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są członkowie załóg samolotów i statków, członkowie sił zbrojnych i policji, których wyjazd był związany z pełnioną służbą, kierowcy ciężarówek dostarczających towary, dyplomaci, dzieci do 6. roku życia, a także osoby przyjeżdżające do Irlandii w związku z ważnymi, niepozwalającymi na zwłokę powodami medycznymi.

Koszt kwarantanny w przypadku przyjeżdżających z krajów wysokiego ryzyka to 1850 euro od osoby, a obejmuje on zakwaterowanie z wyżywieniem, transport z lotniska do hotelu, ochronę i testy na obecność kororonawirusa. Natomiast osoby, które nie mają negatywnego wyniku testu typu PCR, co jest warunkiem wjazdu do Irlandii, będą musiały płacić 150 euro dziennie.

Należy pamiętać, że podróżujący do Irlandii z innych kierunków muszą wypełnić formularz Passenger Locator Form oraz przedstawić negatywny wynik testu przeciw COVID-19 (test RT-PCR) wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem.

Od połowy lutego podobny system kwarantanny hotelowej funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, ale jest ona tam nieco droższa – 10-dniowy pobyt w hotelu kosztuje 1750 funtów (ponad 9,3 tysiąca złotych).

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Widak/NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości