Grecja szykuje się na otwarcie sezonu turystycznego. "Szczepionki, testy i lepsza pogoda dają nam pewność"

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis poinformował, że kraj powinien być gotowy na otwarcie się dla turystów od 15 maja.

- Szczepionki, testy i lepsza pogoda dają nam pewność, że ta bezprecedensowa pandemia dobiega końca - powiedział Kyriakos Mitsotakis w wystąpieniu telewizyjnym.

Zaznaczył jednak, że wskaźniki zakażeń są nadal wysokie i ludzie nie powinni podróżować podczas świątecznego weekendu, który rozpoczyna się 30 kwietnia. - Podkreślam, że naszym celem jest bezpieczna Wielkanoc i bezpieczne lato - powiedział.

Grecki rząd już wcześniej zapowiadał, że ma nadzieję na przywrócenie od połowy maja ruchu turystycznego.

Wzrost liczby zakażeń w ostatnich tygodniach podał jednak w wątpliwość te zapewnienia. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Grecja wyszła z pierwszej fali pandemii COVID-19 w lepszej kondycji niż wiele bogatszych krajów europejskich. Jednak w ostatnich miesiącach dotkliwie odczuła nawrót epidemii, a szybki wzrost liczby infekcji paraliżował służby medyczne m.in. w Atenach i Salonikach.

Mitsotakis wyjaśnił, że mapa drogowa odnośnie pandemii zależy obecnie od tego, czy nie będzie kolejnego wzrostu liczby zakażeń, ale dodał, że restauracje powinny być otwarte od 3 maja, a szkoły od 10 maja.

Rząd grecki rozpoczął w tym miesiącu masową dystrybucję bezpłatnych zestawów do testowania w domu, co ma pomóc w uzyskaniu wystarczającej kontroli nad pandemią przed otwarciem sezonu turystycznego 15 maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zniesiona kwarantanna

Od poniedziałku Grecja zniosła obowiązkową 7-dniową kwarantannę dla podróżnych z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Serbii, Izraela oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Są jednak warunki. Zmiany dotyczą osób zaszczepionych lub tych, którzy mają negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.

"Osoby, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia, wówczas zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR nie jest wymagane" - czytamy na stronach polskiego MSZ.

Podróżni z innych kierunków niż powyższe są kierowani na 7-dniową kwarantannę, muszą także przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 72 godzin.

Podróżni mogą wjeżdżać do Grecji, korzystając z 9 lotnisk (Ateny, Saloniki, Heraklion, Korfu, Rodos, Kos, Chania, Mykonos, Santorini) lub drogą lądową przez przejścia graniczne z Bułgarią w miejscowościach Promachonas i Nymphaio (Nymphaea).

Agencja Reutera wskazała, że turystyka generuje jedną piątą produktu krajowego brutto Grecji. Sektor ten odpowiada także za jedną piątą wszystkich miejsc pracy.

W środę w Grecji odnotowano 3015 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 86 zgonów. Całkowita liczba infekcji i przypadków śmiertelnych COVID-19 wynosi odpowiednio 323 644 i 9713.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości