Egipt zaostrza ograniczenia pandemiczne

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Zamknięte plaże i parki, zakazane duże zgromadzenia oraz ograniczenia godzin pracy sklepów – to obostrzenia, które mają zostać wprowadzone w Egipcie. O szczegółach mówił w środę egipski premier Mostafa Madbouly. Powodem takiej decyzji jest rosnąca liczba zakażeń koronawirusem.

- Jako rząd i jako urzędnicy jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że obywatele nie w pełni przestrzegają zasad ochrony zdrowia . Zaczynamy dostrzegać, że ogniska infekcji pojawiają się w skupiskach rodzinnych. Gdy jedna osoba zachoruje, wtedy zakaża całą rodzinę – mówił Madbouly w telewizyjnym przemówieniu.

Sklepy, centra handlowe i restauracje w Egipcie od czwartku przez dwa tygodnie będą zamykane o godzinie 21. Premier ogłosił także, że w tym samym okresie zakazane będą duże zgromadzenia i koncerty, a plaże i parki będą zamknięte od 12 do 16 maja.

Najnowsze obostrzenia będą zatem obejmować ostatnie dni Ramadanu i dzień Id al-Fitr, czyli święto dziękczynienia, obchodzone w islamie na zakończenie świętego miesiąca postu, które przypada na 13 maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Egipcie

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Egipcie w ostatnich tygodniach stale rośnie, a władze ostrzegają przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji, zwłaszcza podczas rodzinnych spotkań z okazji Ramadanu.

W Egipcie do tej pory stwierdzono 231 tys. zakażeń koronawirusem i 13,5 tys. przypadków śmiertelnych. Eksperci w tym kraju uważają jednak, że oficjalne liczby dotyczące COVID-19 prawdopodobnie odzwierciedlają tylko niewielką część zachorowań i zgonów ze względu na stosunkowo ograniczony dostęp do testów.

Władze wprowadziły surowe ograniczenia na początku pandemii COVID-19, zamykając swoją przestrzeń powietrzną i ustanawiając nocne godziny policyjne. Jednak od czerwca zeszłego roku wiele obostrzeń zostało zniesionych.

Rząd Egiptu wdraża od stycznia ogólnokrajowy program szczepień, ale preparat przeciwko COVID-19 do tej pory przyjęło zaledwie około 1 mln osób z powodu ograniczonej liczby szczepionek. Rząd w Kairze spodziewa się, że w maju otrzyma 4,9 mln dawek różnych rodzajów szczepionek. Jako pierwsza ma dotrzeć w przyszłym tygodniu dostawa z preparatem AstraZeneki z 1,7 mln dawkami.

Autor:mb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości