Ze świata

Czeski miliarder z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

Ze świata

tvn24Od piątku pracownicy przekraczający granicę są obejmowani kwarantanną

Daniel Kretinsky, właściciel czeskiego konglomeratu energetycznego EPH i współwłaściciel klubu piłkarskiego Sparta Praga, poinformował, że uzyskał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Czech poinformował, że badanie przeprowadzono 12 marca. Miliarder od tego czasu przebywa w samoizolacji. Kreinsky w rozmowie z czeskimi gazetami wyjaśnił, że zarządza firmami zdalnie i spędza 12 godzin dziennie na rozmowach przez telefon.

Powiedział także, że nie wystąpił u niego żaden z objawów, takich jak gorączka lub kaszel, a jedynie lekkie przeziębienie.

Miliarder wskazał, że firmy energetyczne odczuły skutki pandemii COVID-19, ale cios nie jest "śmiertelny". Kretinsky powiedział, że znacznie gorzej wygląda sytuacja mediów, zwłaszcza drukowanych, z powodu braku przychodów z reklam.

Majątek

Kretinsky przekształcił EPH z małego czeskiego zakładu energetycznego w jedną z największych firm energetycznych w Europie Środkowej. Jej wartość sięga 7,8 miliarda dolarów.

Firma jest obecna w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Miliarder ma także udziały w firmach z branży medialnej, między innymi we francuskim dzienniku "Le Monde" i niemieckim koncernie mediowym ProSiebenSat. 1 Media SE. Daniel Kretinsky w swoim portfelu ma także kilka czeskich gazet. Miliarder jest także współwłaścicielem i prezesem klubu piłkarskiego Sparta Praga.

Autor: mb//dap / Źródło: Bloomberg