TVN24 Biznes | Ze świata

W Bułgarii najwięcej zakażeń od końca marca. Wstęp do baru i hotelu tylko z certyfikatem

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters
Prof. Czuczwar: niezaszczepione osoby zachowują się wyjątkowo egoistycznie
Prof. Czuczwar: niezaszczepione osoby zachowują się wyjątkowo egoistycznietvn24
wideo 2/6
tvn24Prof. Czuczwar: niezaszczepione osoby zachowują się wyjątkowo egoistycznie

Osoby chcące wejść w Bułgarii do wielu przestrzeni publicznych od czwartku będą musiały przedstawić w tym celu certyfikat zaszczepienia przeciw COVID-19, dokument potwierdzający przejście infekcji koronawirusem lub negatywny test antygenowy albo PCR - poinformował we wtorek minister zdrowia Stojczo Kacarow. W Bułgarii liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest najwyższa od końca marca.

Wobec szczytu czwartej fali COVID-19 władze Bułgarii miały do wyboru albo wprowadzenie tzw. przepustki COVID-19, albo lockdown. Wybór padł na mniej radykalną opcję m.in. z uwagi na zbliżające się wybory parlamentarne i prezydenckie.

Minister zdrowia Stojczo Kacarow powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że od najbliższego czwartku, 21 października, ludzie, którzy będą chcieli odwiedzić kawiarnie, hotele, siłownie, sale koncertowe, muzea czy baseny będą musieli okazać certyfikat COVID-19. Przy wejściu do tych obiektów ochrona będzie sprawdzać posiadanie dokumentów. Obiekty, które nie dostosują się do powyższych wymagań, będą zamykane.

Decyzja nie odnosi się do aptek, sklepów spożywczych, banków oraz instytucji administracji państwowej.

- Liczba nowych zakażeń i zgonów rośnie. To zmusza nas do wprowadzenia dodatkowych środków. Wszystkie aktywności w pomieszczeniach zamkniętych powinny odbywać się na podstawie zielonego certyfikatu - powiedział Kacarow i zaapelował do rodaków, aby się szczepili.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Bułgarii

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Bułgaria jest krajem o najniższym wskaźniku wyszczepienia spośród wszystkich członków Unii Europejskiej. Tylko 25 proc. z 7 milionów mieszkańców Bułgarii do tej pory zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.

We wtorek w Bułgarii odnotowano 4979 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co jest najwyższą liczbą od końca marca. W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowano 214 zgonów. Najnowsza liczba nowych infekcji niewiele ustępuje dotychczasowemu rekordowemu bilansowi z 31 marca br., kiedy odnotowano 5176 przypadków.

Od wybuchu pandemii w Bułgarii zarejestrowano 545 598 zakażeń. Liczba aktywnych infekcji wynosi obecnie 63 241, władze medyczne przypuszczają jednak, że w rzeczywistości zakażeń jest więcej, gdyż nie wszyscy chorzy udają się do lekarza, chcąc uniknąć kwarantanny, i leczą się sami. Od marca 2020 roku w Bułgarii zmarło łącznie 22 488 osób z COVID-19.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości