TVN24 Biznes | Ze świata

Polska w czerwonej strefie epidemicznej. Decyzja kolejnego sąsiada

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Wawrzyk o zmianach w podróżach do Niemiec
Piotr Wawrzyk o zmianach w podróżach do NiemiecTVN24
wideo 2/4
TVN24Piotr Wawrzyk o zmianach w podróżach do Niemiec

Polska została wpisana na listę krajów tak zwanej czerwonej strefy epidemicznej. Taką decyzję podjęło ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy. W czerwonej strefie jest teraz 51 państw. Osoby przybywające z tych kierunków podlegają kwarantannie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Za kraj o znacznym rozprzestrzenianiu się koronawirusa uznawane jest państwo, w którym liczba nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców odnotowana w ciągu ostatnich 14 dni jest większa od analogicznej liczby na Ukrainie.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej resortu ochrony zdrowia wynika, że na Ukrainie wskaźnik ten wynosi 200,8. Dla porównania, w przypadku Polski wskaźnik wynosi 250,9.

W piątek polskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Do tej pory w Polsce odnotowano ponad 228 tysięcy infekcji.

Spis krajów zaliczanych do tzw. czerwonej i zielonej strefy jest opracowywany przez ministerstwo ochrony zdrowia i aktualizowany co siedem dni. W czerwonej strefie jest teraz 51 krajów. Oprócz Polski w grupie tej znalazły się Chorwacja i Gruzja.

LISTA KRAJÓW W CZERWONEJ STREFIE

Zasady wjazdu na Ukrainę

Z informacji dostępnych na stronie polskiego MSZ wynika, że osoby przybywające na Ukrainę z krajów tak zwanej czerwonej strefy podlegają 14-dniowej kwarantannie.

Można ją zakończyć wcześniej po poddaniu się testowi po wjeździe na terytorium Ukrainy lub w ciągu 48 godzin do przekroczenia ukraińskiej granicy.

Cudzoziemcy są zobowiązani do posiadania polisy ubezpieczeniowej przewidującej pokrycie kosztów związanych z leczeniem COVID-19 i obserwacją.

Powyższe reguły nie dotyczą m.in. osób, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin.

Kolejny kraj

Ukraina nie jest jedynym krajem, który w ostatnim czasie zmienił zasady wjazdu dla podróżnych z Polski.

Od najbliższej soboty cała Polska będzie uznawana w Niemczech za obszar podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że osoby przekraczające naszą zachodnią granicę będą musiały się liczyć z obowiązkiem przejścia kwarantanny.

Ponadto we wtorek ministerstwo zdrowia Białorusi zadecydowało, że osoby przybywające z 28 państw - między innymi z Polski - będą musiały przez 10 dni po przekroczeniu granicy przestrzegać samoizolacji.

Od początku października osoby, które przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Polski, muszą poddać się 14-dniowej obowiązkowej samoizolacji.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości