TVN24 Biznes | Ze świata

Duże zmiany dla turystów. Paszporty covidowe będą uznawane w kolejnych trzech krajach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Unijny Certyfikat COVID (UCC) będzie akceptowany podczas podróży do kilku krajów spoza Unii Europejskiej. Komisja Europejska poinformowała, że zgodę na honorowanie tak zwanych paszportów covidowych wyraziły Macedonia Północna, Turcja oraz Ukraina. Zmiany wejdą w życie już od najbliższego piątku.

Komisja Europejska poinformowała w czwartkowym komunikacie, że certyfikaty COVID wydane w Macedonii Północnej, Turcji i na Ukrainie będą od piątku akceptowane w UE na tych samych warunkach, co Unijny Cerfyfikat COVID. Jednocześnie Macedonia Północna, Turcja i Ukraina zgodziły się na uznawanie UCC w przypadku podróży z krajów UE.

KE podkreśliła, że ułatwi to zatem bezpieczne podróżowanie do i z UE. "Cieszę się, że lista krajów wdrażających system oparty na unijnym certyfikacie COVID stale rośnie, a my wyznaczamy standardy na arenie międzynarodowej. Pomoże to w bezpiecznym podróżowaniu, również poza granicami naszej Unii" - powiedział, cytowany w komunikacie, Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

UCC - Unijny Certyfikat COVID

Unijny Certyfikat COVID jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu na COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Od 1 lipca Unijny Certyfikat COVID jest uznawany w całej Unii Europejskiej.

W Polsce UCC można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Ma on dwie wersje: elektroniczną oraz tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Prezentacja certyfikatu jest możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci certyfikaty są równorzędne i zawierają ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało w czwartek, że do tej pory w Polsce wykonano 35 621 237 szczepień. W pełni zaszczepione są 18 309 754 osoby.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Kyryk Ivan / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości