Ze świata

Miliardowe straty z powodu epidemii. Branża wskazuje "najbardziej dotknięte" regiony

Ze świata


Na utratę wpływów sięgających 50 miliardów dolarów może narazić światową turystykę epidemia koronawirusa - wynika z szacunków Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Najbardziej narażone na straty są regiony Azji i Pacyfiku, gdzie według prognoz, spadek przyjazdów turystów może wynieść do 12 procent.

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przedstawiła pierwszą ocenę dotyczącą wpływu koronawirusa na światową turystykę. Zgodnie z szacunkami UNWTO w 2020 r. będziemy obserwować mniej międzynarodowych wyjazdów, co się przełoży na zmniejszone wpływy dla branży.

"To będą regiony najbardziej dotknięte"

W związku z epidemią koronawirusa UNWTO zrewidowało swoje prognozy na 2020 rok dla międzynarodowych przyjazdów turystycznych.

Wynika z nich, że nastąpi spadek międzynarodowych wyjazdów turystycznych w wysokości od 1 do 3 procent, co ma się przełożyć - według szacunków - na utratę wpływów dla branży turystycznej w wysokości 30-50 mld dolarów - poinformowała w komunikacie UNWTO.

Jak dodano, przed wybuchem koronawirusa organizacja przewidywała w tym roku wzrosty dla światowej turystyki w wysokości między 3 a 4 procent. Według szacunków UNWTO, najbardziej turystycznie z powodu epidemii koronawirusa ucierpią regiony Azji i Pacyfiku.

"To będą regiony najbardziej dotknięte, z przewidywanym spadkiem liczby przyjazdów turystów z 9 proc. do 12 proc. Szacunki dotyczące innych regionów świata są obecnie przedwczesne ze względu na szybko zmieniającą się sytuację" - wskazała organizacja. Jednocześnie podkreśliła, że wszelkie szacunki "należy traktować ostrożnie i prawdopodobnie zostaną one zaktualizowane".

Wezwanie do rządów

UNWTO wzywa m.in. rządy, organizacje międzynarodowe do uwzględnienia turystyki jako priorytetu w planach i działaniach naprawczych. "Środki zdrowia publicznego należy wdrażać w sposób minimalizujący wszelkie niepotrzebne zakłócenia podróży i handlu" - czytamy.

Zdaniem organizacji, wpływ wybuchu koronawirusa będzie odczuwalny w całym łańcuchu wartości turystyki. Szef UNWTO Zurab Pololikashvili podkreśla, że "małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią około 80 proc. sektora turystyki i są szczególnie narażone" na starty. Zdaniem organizacji, zobowiązania polityczne i finansowe mają kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że turystyka może doprowadzić do szerszego ożywienia gospodarczego i społecznego, o czym świadczą wcześniejsze zakłócenia spowodowane bardzo odpornym charakterem sektora i jego zdolnością do silnego odbicia. UNWTO podkreśla, że od początku wybuchu epidemii koronawirusa ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

UNWTO podkreśla, że od początku wybuchu epidemii koronawirusa ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor: mp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości