Szefowa MFW: kryzys wywołany pandemią jeszcze się nie skończył

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Firmy w kryzysie
Firmy w kryzysieTVN24
wideo 2/4
TVN24Firmy w kryzysie

Państwa G20 osiągnęły wstępne porozumienie dotyczące restrukturyzacji długów państw zagrożonych niewypłacalnością z powodu kryzysu wywołanego przez COVID-19. Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oceniła, że nawet kraje o średnim dochodzie będą potrzebowały pomocy finansowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Szefowa MFW mówiła w piątek podczas wirtualnego spotkania ministrów finansów państw G20, że "kryzys wywołany pandemią COVID-19 jeszcze się nie skończył", a ustalenia piątkowego spotkania, dotyczące wspólnych mechanizmów negocjowania ulg w spłacie długów dla biednych państw dotkniętych pandemią COVID-19, zwiększają szanse na to, że również prywatni wierzyciele zgodzą się na restrukturyzację zadłużenia tych krajów.

Połowa najbiedniejszych krajów już teraz ma poważne kłopoty z obsługą długów, a Zambia może wkrótce stać się pierwszym państwem, która w związku z pandemią przestanie spłacać rządowe zadłużenie.

Agencja Reutera podała, że zatwierdzenie wspólnych mechanizmów przez przywódców G20 jest oczekiwane podczas spotkania zaplanowanego na przyszły tydzień.

PAP/Małgorzata Latos

Koronawirus a gospodarka

Ministrowie finansów ogłosili po piątkowym spotkaniu, że zagrożone kraje potrzebują więcej pomocy niż obowiązujące obecnie, do 30 czerwca 2021 roku, zamrożenie spłat zadłużenia. Według Agencji Reutera oczekuje się, że wielcy wierzyciele, w tym Chiny, zastosują się do ustaleń szczytu.

- Liczę na konstruktywnego ducha naszej współpracy, aby szybkie i skoordynowane wdrożenie wspólnego mechanizmu stało się możliwe, zważywszy, że wiele krajów już teraz prosi o renegocjację długów - powiedział minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire.

Szef resortu finansów Japonii Taro Aso powiedział dziennikarzom, że piątkowe porozumienie G20 "jest historyczne".

Georgiewa w przeddzień piątkowego spotkania ministrów finansów G20 powiedziała, że "jeśli kraje G20 będą działały wspólnie, wspólnie inwestowały w tym samym czasie (...), to wydadzą o jedną trzecią mniej, aby uzyskać te same cele".

Wcześniej szefowa MFW ostrzegła także przed zbyt wczesnym wycofywaniem programów pomocowych dla gospodarek, wprowadzonych przez poszczególne państwa w reakcji na pandemię COVID-19, by uniknąć fali bankructw i bezrobocia.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości