TVN24 Biznes | Ze świata

Świąteczny chaos na lotniskach. Tysiące odwołanych i opóźnionych lotów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/ams
Źródło:
The Guardian
Airbus Beluga na lotnisku Chopina
Airbus Beluga na lotnisku ChopinaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plAirbus Beluga na lotnisku Chopina

Pasażerowie podróżujący w okresie świątecznym stają w obliczu ogólnoświatowych zakłóceń, ponieważ wariant omikron powoduje, że linie lotnicze borykają się z niedoborem personelu. Jak podaje brytyjski Guardian powołując się na serwis do śledzenia lotów FlightAware - linie lotnicze anulowały ponad 4500 lotów.

Nastąpił gwałtowny wzrost odwołań w Wigilię i Boże Narodzenie, ponieważ szybko rozprzestrzeniający się wariant koronawirusa omikron sprawił, że przewoźnicy nie byli w stanie obsadzić swoich lotów.

Odwołania lotów na całym świecie

Strona internetowa firmy FlightAware śledzącej loty pokazała, że ​​w Wigilię Bożego Narodzenia, zwykle bardzo obłożony rejsami, zlikwidowano 2175 lotów na całym świecie. Za około jedną czwartą tej liczby odpowiadają Stany Zjednoczone. Kolejne 1779 lotów zostało skasowanych na całym świecie w Boże Narodzenie, wraz z 402 kolejnymi, które zaplanowano na niedzielę - podaje Guardian.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Większość odwołanych lotów pochodziła z pięciu firm, przy czym China Eastern odwołało 474 loty, podczas gdy Air China odwołało 188. United odwołało 177 lotów, Air India 160, a Delta odwołały 150.

Jakie prawa mają pasażerowie odwołanych lotów?Shutterstock

- Krajowy wzrost liczby przypadków omikron w tym tygodniu miał bezpośredni wpływ na nasze załogi lotnicze i ludzi, którzy prowadzą naszą operację. W rezultacie niestety musieliśmy odwołać niektóre loty i powiadamiamy klientów, których to dotyczy, przed ich przybyciem na lotnisko - powiedział przedstawiciel linii United cytowany przez Guardiana.

Delta Airlines przyznaje, że wyczerpano "wszystkie opcje i zasoby - w tym zmianę trasy i zamiany samolotów i załóg w celu pokrycia planowych lotów – przed anulowaniem około 90 lotów w piątek”. Linia lotnicza obwiniła wpływ wariantu omikron i warunki pogodowe za odwołania.

W odpowiedzi na chaos przedświąteczny linie lotnicze wezwały do ​​złagodzenia zasad kwarantanny dla zaszczepionych pracowników.

Dyrektor naczelny Delty, Ed Bastian, poprosił szefa amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) o skrócenie okresu samoizolacji dla zaszczepionych osób doświadczających infekcji z 10 do pięciu dni. Linie lotnicze dla Ameryki i JetBlue poparły prośbę.

Odszkodowanie za odwołanie lotu

Europejscy pasażerowie mają prawo do odszkodowania nie tylko w przypadku opóźnienia lotu, ale także wtedy gdy data lub godzina wylotu zostanie przeniesiona na wcześniejszy termin - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Według Trybunału lot należy uznać za odwołany też w przypadku, gdy obsługujący przewoźnik lotniczy przyśpiesza termin wylotu o więcej niż godzinę. 

Odszkodowanie ma wynosić od 250 do 600 euro. Jego wysokość jest uzależniona od dystansu miejscu miejscem wylotu a przylotu. Może ono być zredukowane o połowę, jeśli linia lotnicza zaproponuje pasażerowi alternatywny lot w ciągu najbliższych godzin.

Autor:/ams

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości