TVN24 Biznes | Ze świata

Obowiązkowa kwarantanna u sąsiadów. Polska trafiła do "czerwonej strefy"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Polska została wpisana na listę państw tak zwanej czerwonej strefy ukraińskiego ministerstwa zdrowia. Oznacza to, że podróżni z naszego kraju będą objęci obostrzeniami, w tym koniecznością poddania się 14-dniowej kwarantannie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Czerwona strefa" obejmuje kraje, w których liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni jest wyższa niż na Ukrainie. Na listę są wpisywane także te kraje, w których liczba przypadków wzrosła o ponad 30 proc. w ciągu ostatnich 14 dni w porównaniu do ostatnich dwóch tygodni. Lista państw jest aktualizowana przez Ministerstwo Zdrowia co siedem dni.

Obostrzenia dla podróżnych z Polski

Wpisanie Polski na listę oznacza, że podróżni przybywający z naszego kraju będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie lub testowi na koronawirusa. Kwarantanny nie trzeba będzie przechodzić, jeżeli podróżny będzie posiadał ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany co najmniej na 48 godzin przez przekroczeniem granicy.

Z kwarantanny zwolnione są też między innymi dzieci do 12. roku życia oraz osoby studiujące na Ukrainie.

Co więcej, po przekroczeniu granicy trzeba będzie zainstalować specjalną aplikację "Vdoma", która pozwala na zlokalizowanie osób przebywających na kwarantannie.

Wszyscy cudzoziemcy przybywający na teren Ukrainy muszą posiadać ze sobą zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym. Taki dokument może wystawić firma zarejestrowana na Ukrainie lub zagraniczna firma ubezpieczeniowa, która ma przedstawicielstwo na Ukrainie lub taka, która posiada umowy z placówkami na Ukrainie.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości