TVN24 Biznes | Ze świata

Miliony tracą pracę, a miliarderzy mnożą swoje fortuny

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp
Źródło:
CNN, BBC, PAP

Ostatnie trzy miesiące były bolesnym okresem dla milionów Amerykanów, ale nie dla tamtejszych miliarderów. W czasie, gdy w kraju 43 miliony osób złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych, najbogatsi powiększyli swoje fortuny o 565 miliardów dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Według najnowszego badania Institute for Policy Studies wartość całkowitego majątku miliarderów wynosi obecnie 3,5 biliona dolarów. To wzrost o 19 proc. od początku pandemii. Od 18 marca najbogatsi powiększyli swoje majątki o 565 miliardów dolarów.

Miliarderzy jeszcze bogatsi

Tylko najbogatszy człowiek świata, szef Amazona, Jeff Bezos powiększył swoją fortunę o aż 36,2 miliarda dolarów.

Od początku pandemii wzbogacił się też Mark Zuckerberg. Założyciel Facebooka jest bogatszy o 30,1 miliarda dolarów.

Inni miliarderzy z sektora technologicznego także pomnożyli swoje fortuny. Szef Tesli Elon Musk, założyciele Google Sergey Brin i Larry Page i były dyrektor Microsoftu Steve Ballmer od 18 marca wzbogacili się o minimum 13 miliardów dolarów.

Także od tego dnia w Ameryce 43 miliony osób zawnioskowały o zasiłek dla bezrobotnych. Kryzys uderzył szczególnie w najsłabiej wynagradzanych pracowników, zatrudnionych w turystyce i usługach.

Eksperci twierdzą, że przez kryzys związany z pandemią, nierówności majątkowe mogą jeszcze się pogłębić.

Bezrobocie w USA

Według najnowszych danych stopa bezrobocia w USA spadła w maju do 13,3 proc. To znacznie mniej niż przewidywali analitycy, którzy prognozowali jego wzrost do nawet 20 proc. Stopa bezrobocia w USA wyniosła w kwietniu 14,7 proc., osiągając najwyższy poziom od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 30.

Ekonomiści twierdzą, że poziom bezrobocia na koniec roku nadal jednak pozostanie na poziomie powyżej 10 proc.

- Wciąż uważamy, że minie dużo czasu nim rynek pracy zbliży się do poziomu sprzed pojawienia się wirusa – mówi Michael Pearce, starszy ekonomista z Capital Economics.

Autor:mp

Źródło: CNN, BBC, PAP

Pozostałe wiadomości