Gigantyczny spadek liczby miejsc pracy w USA. Stopa bezrobocia najwyższa od czasów Wielkiego Kryzysu

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych spadła w kwietniu o 20,5 miliona - podał amerykański Departament Pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 14,7 procent. Od początku epidemii po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już 33 miliony Amerykanów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Tak mocnego spadku liczby miejsc pracy nie odnotowano w USA od rozpoczęcia zbierania danych w 1939 roku.

Poziom nienotowany od Wielkiego Kryzysu

Z kolei tak wysoką stopę bezrobocia odnotowano w USA ostatnio w trakcie Wielkiego Kryzysu na przełomie lat 20. i 30. XX wieku (przy maksymalnym bezrobociu 25 proc. w 1933 r.). Po II wojnie światowej rekordowo wysokie bezrobocie w USA odnotowano w 1982 r. na poziomie 10,8 proc.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym spadła w kwietniu o 19,52 mln, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 842 tys., po rewizji z 713 tys. Oczekiwano -21,855 mln.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający, jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w kwietniu 60,2 proc. wobec 62,7 proc. miesiąc wcześniej.

Liczba bezrobotnych

Od początku epidemii koronawirusa po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się już ok. 33 mln Amerykanów. W minionym tygodniu w USA przybyło 3,2 mln takich osób - ogłosiło w czwartek amerykańskie ministerstwo pracy. Jak komentuje Reuters, zwolnienia, które początkowo dotyczyły w największym stopniu miejsc pracy związanych z bezpośrednią obsługą klientów, objęły już inne sektory gospodarki, nieposzkodowane wcześniej przez restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Chociaż w wielu obszarach USA zaczęto już odmrażać gospodarkę, to jednak zdaniem Reutera bezrobocie będzie się wciąż utrzymywać na bardzo wysokim poziomie.

Bezrobocie w USAtradingeconomics.com

Dane za ostatni tydzień wskazują, że od pięciu tygodni utrzymuje się trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę osób tracących pracę. - Jednak liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych utrzymują się na poziomie, który kilka miesięcy temu byłby dla nas niewyobrażalny - mówi główny ekonomista firmy Naroff Economics Joel Naroff. - Nawet jeśli gospodarka będzie powoli odmrażana, liczba bezrobotnych będzie znacząco rosła, w miarę jak władze (stanowe) i firmy (...) będą zwalniać ludzi - dodaje Naroff.

Autor:mp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości