Otwarte bary, restauracje i zakłady fryzjerskie. Najbardziej dotknięci przez pandemię znoszą obostrzenia

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Władze Hiszpanii wdrażają pierwszy etap "nowej normalności"
Władze Hiszpanii wdrażają pierwszy etap "nowej normalności"TVN24
wideo 2/2
TVN24Władze Hiszpanii wdrażają pierwszy etap "nowej normalności"

W przyszłym tygodniu zostaną otwarte bary, restauracje, zakłady fryzjerskie i salony piękności we Włoszech - postanowił w poniedziałek tamtejszy rząd. Szczegółowe wskazówki dotyczące wymogów sanitarnych, jakie trzeba będzie spełnić, przedstawi w najbliższych dniach Rada Ministrów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Decyzja ta jest rezultatem rozmów rządu i władz regionów kraju, które od następnego poniedziałku będą mogły same decydować o odmrażaniu kolejnych sektorów biznesu.

"Jeśli dane będą pocieszające, przyspieszymy otwarcie"

Rząd będzie mógł interweniować, gdyby okazało się, że doszło do wzrostu zakażeń i pojawiłaby się konieczność wprowadzenia ponownych restrykcji.

Poniedziałkowe ustalenia potwierdził szef MSZ Luigi Di Maio, który napisał wieczorem na Twitterze: "Mówiliśmy. Jeśli dane dotyczące zakażeń będą pocieszające, przyspieszymy otwarcie". Tak odniósł się do wcześniejszych planów otwarcia punktów usługowych i gastronomicznych 1 czerwca.

Di Maio dodał: "regiony otrzymają wskazówki, by móc otworzyć 18 maja bary, restauracje, salony fryzjerskie i piękności".

"Dzięki zaangażowaniu obywateli Włochy ruszają z miejsca" - ocenił szef dyplomacji.

Luzowanie ograniczeń w Hiszpanii

Z kolei w poniedziałek jedenaście z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęło pierwszą fazę łagodzenia obowiązujących w kraju restrykcji dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej.

Od poniedziałku dozwolone zostały zgromadzenia do 10 osób, przywrócona w pełni działalność obiektów handlu i usług o powierzchni poniżej 400 metrów kwadratowych, a także lokali gastronomicznych. Liczba wykorzystywanych w nich miejsc siedzących nie może być jednak większa niż 50 proc.

Wśród regionów, które nie zostały objęte pierwszą fazą programu likwidacji obostrzeń jest m.in. Madryt i Katalonia, w których wciąż notowana jest największa w Hiszpanii liczba zgonów i zachorowań na Covid-19.

Obostrzenia w Polsce

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap stopniowego łagodzenia niektórych obostrzeń wprowadzanych wcześniej przez rząd w wyniku epidemii COVID-19. Umożliwiono przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Drugi etap wszedł w życie na początku maja. Od 4 maja otwarte zostały galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe (z odpowiednimi ograniczeniami), niektóre instytucje kultury, a od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola, jednak decyzje w tej sprawie mają być podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusemKancelaria Premiera

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem trzeci etap może dotyczyć gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Oprócz zakładów fryzjerskich mogą wówczas zostać otwarte także salony kosmetyczne. Dozwolona ma być też organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć mogą też zajęcia opiekuńcze w klasach szkolnych 1-3 i ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap natomiast przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte mają zostać też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości