TVN24 Biznes | Ze świata

Koronawirus mocno uderza w turystykę. "Ostatnie wydarzenia dowodzą, że sytuacja jest nieprzewidywalna"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Według szacunków Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) firmy turystyczne na świecie mogą stracić w rezultacie COVID-19 łącznie około 2 biliony dolarów. Kierownictwo UNWTO szacuje, że liczba tegorocznych podróży realizowanych przez turystów na świecie będzie o 70-75 procent mniejsza wobec okresu sprzed pandemii COVID-19.

Z poniedziałkowego komunikatu tej organizacji wynika, że w dalszym ciągu duży problem dla rozwoju światowej turystyki stanowią restrykcje przeciwepidemiczne. Kierownictwo UNWTO oceniło próby przywrócenia działalności w tym obszarze jako "powolne i kruche".

Według kierowanej przez Zuraba Pololikashviliego Światowej Organizacji Turystyki, straty w światowej turystyce w 2021 r. będą podobne do tych, jakie zanotowano w 2020 r.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus na świecie. Branża turystyczna wciąż w kryzysie

W ocenie władz UNWTO szczególnie niekorzystne na rozwój turystyki są przywracane obecnie obostrzenia związane z nową falą pandemii oraz odkrytym niedawno w RPA wariantem omikron.

- Te ostatnie wydarzenia dowodzą, że aktualna sytuacja jest nieprzewidywalna, a sektor turystyczny nie jest odporny na zagrożenia, które mogą prowadzić do ogromnych strat gospodarczych - stwierdził Zurab Pololikashvili.

Do jakich krajów dotarł omikron - nowy wariant koronawirusa

WHO: omikron to "bardzo wysokie globalne zagrożenie"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że nowy wariant koronawirusa o nazwie omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach".

"Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii COVID-19" - zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o "przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie" i "zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii".

Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek. Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie COVID-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.

WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie". 

Zakaz lotów

Wiele krajów zakazało dotąd przylotów z krajów południa Afryki, gdzie zgłoszono pierwszy przypadek nowego wariantu, mimo że naukowcy podkreślają, że na razie nie wiadomo, czy omikron jest bardziej niebezpieczny niż inne.

Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych, ocenił, że potrzeba około dwóch tygodni, aby podać jednoznaczne informacje o zdolności do przenoszenia się i innych cechach nowego wariantu.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Pozostałe wiadomości