Milionerzy apelują o podniesienie im podatków. "Pieniądze są teraz bardzo potrzebne"

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Grupa 83 milionerów opublikowała w poniedziałek list otwarty, w którym apeluje o podniesienie im podatków. "Mamy pieniądze, dużo pieniędzy. Pieniądze, które są teraz bardzo potrzebne" - wskazali. Celem milionerów jest przyspieszenie ożywienia gospodarczego po kryzysie spowodowanym przez pandemię COVID-19.

"Gdy COVID-19 atakuje globalnie, milionerzy tacy jak my mają zasadniczą rolę do odegrania, aby uzdrowić świat. Nie, nie jesteśmy tymi, którzy opiekują się chorymi na oddziałach intensywnej terapii. Nie prowadzimy karetek pogotowia, które przywożą chorych do szpitali. Nie uzupełniamy zapasów na sklepowych półkach ani nie dostarczamy żywności od drzwi do drzwi. Ale mamy pieniądze, dużo pieniędzy" - apelują autorzy listu.

"Pieniądze, które są teraz bardzo potrzebne i będą nadal potrzebne w nadchodzących latach, gdy świat wyjdzie z kryzysu" - dodali. List został opublikowany na stronie Milionerzy dla Ludzkości.

Wśród 83 sygnatariuszy są między innymi Jerry Greenfield, współzałożyciel wielkiego amerykańskiego producenta lodów Ben & Jerry, a także brytyjski filmowiec i scenarzysta Richard Curtis.

Milionerzy wskazali, że środki powinny pomóc podnieść się z zapaści, której skutki "potrwają dekady" i mogą doprowadzić do nędzy "pół miliarda osób". "Problemy spowodowane i ujawnione przez COVID-19 nie mogą zostać rozwiązane przez działalność charytatywną, niezależnie od tego, jak byłaby hojna. Szefowie rządów muszą wziąć odpowiedzialność za zdobycie funduszy, poprzez permanentne podniesienie podatków najzamożniejszym ludziom planety, takim jak my (...), z których musimy sfinansować w sposób adekwatny nasze systemy opieki zdrowotnej, szkoły i bezpieczeństwo" - czytamy w liście.

"Mamy ogromny dług wobec ludzi pracujących na pierwszej linii frontu tej globalnej bitwy" - dodali milionerzy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Koronawirus a gospodarka

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że globalny spadek Produktu Krajowego Brutto wyniesie w tym roku co najmniej 6 procent, a jeśli dojdzie do drugiej fali epidemii - 7,6 procent. Ożywienie gospodarcze w 2021 roku szacowane jest przez OECD na 5,2 procent lub 2,8 procent przy drugiej fali koronawirusa.

Agencja AFP przypomniała, że rok temu grupa miliarderów, na czele której stoją finansista George Soros, współzałożyciel Facebooka Chris Hughes, spadkobiercy fortun założycieli sieci hoteli Hyatt oraz imperium medialnego Disneya, również opublikowała list otwarty, w którym zaapelowała o wprowadzenie podatku od takich majątków takich jak te, które do nich należą.

O zwiększenie podatków dla miliarderów apelują od lat finansista i inwestor Warren Buffet oraz założyciel Microsoftu Bill Gates.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości