Kolejny kraj uruchamia loterię szczepionkową. Do wygrania 2 miliony euro co tydzień

Autor:
mb
Źródło:
Reuters
Ekspert o obostrzeniach dla Polaków za granicą
Ekspert o obostrzeniach dla Polaków za granicąTVN24
wideo 2/3
TVN24Ekspert o obostrzeniach dla Polaków za granicą

Na Słowacji zostanie uruchomiona loteria dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Na uczestników będą czekały nagrody w wysokości do 2 milionów euro tygodniowo - propozycja w piątek została przyjęta przez parlament. Zaszczepieni będą mogli liczyć także na premie finansowe, jeżeli przekonają inne osoby do zaszczepienia się. 

Na Słowacji, która liczy 5,5 mln mieszkańców, wskaźnik wyszczepienia wynosi 28,7 proc. To znacznie mniej niż wynosi unijna średnia, czyli 32,9 proc. - wynika z danych serwisu Our World in Data, na które powołuje się Agencja Reutera.

Dane z krajowego systemu rejestracji szczepień wskazują na malejącą liczbę osób oczekujących na pierwszą dawkę szczepionki, a także na spadek dziennej liczby szczepień w porównaniu z majowym szczytem.

Propozycja największej partii rządzącej Zwyczajni Ludzie daje ludziom możliwość wzięcia udziału w loterii po każdym szczepieniu. Oprócz tego każdy Słowak, który przekona inną osobę do zaszczepienia się, otrzyma od 30 do 90 euro, gdy ta osoba zostanie w pełni zaszczepiona. Wysokość premii będzie rosła wraz z wiekiem osoby zaszczepionej.

"Ponieważ jesienią można się spodziewać kolejnej fali pandemii (...), konieczne jest podjęcie maksymalnych wysiłków w celu zwiększenia zainteresowania społeczeństwa szczepieniami" - napisali autorzy propozycji w uzasadnieniu.

W czwartek, 1 lipca loteria Narodowego Programu Szczepień wystartowała w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe zasady wjazdu na Słowację

Od 9 lipca przy wjeździe na Słowację osoby, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, będą kierowane na 14-dniową kwarantannę. Pierwszy test, który ją zakończy, będzie można wykonać po pięciu dniach.

Osoby, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, będą miały czas do 9 sierpnia na zaszczepienie się lub dokończenie tego procesu. Po tym terminie będzie ich obejmować 14-dniowa kwarantanna. Po piątym dniu będzie można wykonać test ją skracający. Podobna sytuacja dotyczy osób w wieku 12-18 lat.

Niezaszczepieni od lipca muszą wykonać test PCR, jeśli chcą brać udział w wydarzeniach publicznych, weselach, czy wybrać się do aquaparku.

Autor:mb

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości