Nie tylko test. Od jutra duże zmiany w podróży do naszych sąsiadów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, Reuters

Od najbliższego poniedziałku osoby podróżujące na Litwę z Polski będą musiały posiadać negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Test może być wykonany w ciągu 48 godzin przed wjazdem. Ponadto będzie obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak czytamy na rządowych stronach, litewskie ministerstwo zdrowia w piątek opublikowało listę krajów dotkniętych COVID-19, których czeka zmiana zasad wjazdu. Na liście znalazła się również Polska. Oznacza to, że od poniedziałku, 25 stycznia będzie obowiązywała konieczność posiadania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 wykonanego w ciągu 48 godzin przed wjazdem. Obowiązkowa będzie także kwarantanna.

"Nawet jeśli test był negatywny, podróżujący z Polski i innych obszarów ryzyka muszą udać się na 14-dniową kwarantannę. Może ona zostać skrócona po 10 dniach i kolejnym negatywnym teście na COVID-19 wykonanym na koszt własny" - wskazano.

Przewidziano jednak wyjątki. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy m.in. pracowników transportu, w tym kierowców samochodów ciężarowych, pilotów linii lotniczych; podróżnych, udających się tranzytem; uczniów, studentów podróżujących codziennie za granicę oraz dyplomatów.

Koronawirus na Litwie

Od 16 grudnia ubiegłego roku Litwa zaostrzyła warunki wewnętrznej kwarantanny w kraju. Jak czytamy na stronach polskiego MSZ, poruszanie się poza miejscem zamieszkania jest możliwe tylko w sytuacji konieczności, np. drogi do pracy, sklepu. Otwarte są tylko sklepy spożywcze, zamknięto centra handlowe i rozrywkowe. Zajęcia szkolne odbywają się zdalnie. Zakazano działalności lokali gastronomicznych, z wyjątkiem punktów oferujących jedzenie na wynos. Ograniczenia mają obowiązywać do końca stycznia.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w piątek, że kraj otrzyma wystarczającą liczbę szepionek przeciwko COVID-19, aby do początku lipca zaszczepić 70 procent populacji.

- Otrzymaliśmy zapewnienie od przewodniczącej Komisji Europejskiej, że Litwa będzie w stanie zaszczepić 70 procent populacji do pierwszych tygodni lata, ponieważ otrzymamy 4 miliony szczepionek w pierwszym i drugim kwartale - wskazał Gitanas Nauseda.

Jak powiedział, Litwa - licząca 2,8 miliona obywateli - będzie musiała zwiększyć liczbę szczepień do 10 tysięcy dziennie do lutego i do 35 tysięcy osób dziennie do kwietnia, aby osiągnąć cel. Liczba ma rosnąć wraz ze zwiększeniem dostaw szczepionek.

Według danych litewskiego rządu, w tym tygodniu dzienna liczba szczepień w tym tygodniu wahała się od 1 tysiąca do 4 tysięcy.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock