TVN24 Biznes | Ze świata

Podróż na Cypr. Czy Polacy muszą mieć przy sobie wynik testu?

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Wakacje na Cyprze - obowiązujące zasadyTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSWakacje na Cyprze - obowiązujące zasady

W związku z pandemią władze Cypru wprowadziły podział państw na cztery kategorie. Od tego zależą wymogi, które muszą spełnić turyści przylatujący na wyspę. Do której kategorii została zakwalifikowana Polska? Czy turyści z naszego kraju muszą wykonywać przed wylotem test na koronawirusa? Wyjaśniamy.

Od 1 lipca na Cyprze honorowane są paszporty covidowe (unijne certyfikaty Covid - UCC).

Zasady wjazdu na Cypr - kategorie państw

Na Cyprze obowiązują inne restrykcje dla różnych grup państw. Kraje podzielono na cztery kategorie. Podział jest na bieżąco modyfikowany i może w każdej chwili ulec zmianie. Polska znajduje się obecnie w kategorii: Green (Zielonej).

Jak czytamy w informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oznacza to, że przy przylocie na Cypr nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny.

Należy jednak pamiętać, że wciąż przeprowadzane są wyrywkowe testy na koronawirusa na lotniskach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Konieczna ankieta

Osoby odwiedzające Cypr muszą wypełnić też specjalną ankietę Cyprus Flight Pass - formularz znajduje się na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. 

Należy to zrobić nie wcześniej niż 48 godziny przed terminem podróży. Za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do kraju.

Obostrzenia na Cyprze

Od 1 sierpnia zmieniły się przepisy dotyczące obostrzeń na Cyprze.

W miejscach gdzie może gromadzić się powyżej 10 osób (m.in. galerie handlowe, sklepy, restauracje, bary, kawiarnie, kluby, hotele, świątynie, teatry, kina, muzea itp.) należy zawsze mieć przy sobie tzw. Safe Pass (negatywny wynik testu PCR lub antygenowego ważny 72 godziny, zaświadczenie o przyjęciu co najmniej jednej dawki szczepionki min. 3 tygodnie wcześniej lub zaświadczenie o przejściu choroby Covid-19 w przeciągu ostatnich 180 dni).

W przypadku turystów, przez pierwszych 7 dni od przylotu rolę Safe Pass pełni Cyprus Flight Pass (w wersji papierowej lub elektronicznej). Począwszy od 7 dnia pobytu (dzień przylotu liczony jako dzień 0) osoby, które nie są zaszczepione ani nie posiadają zaświadczenia o przejściu choroby Covid-19, muszą jako Safe Pass okazywać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, wykonanego na własny koszt, ważny 72 godziny.

Safe Pass nie jest wymagany w takich miejscach jak plaże, parki, szlaki turystyczne itp.

Na Cyprze obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby powyżej 12 roku życia zarówno w publicznych przestrzeniach otwartych (wyjątki: plaże, baseny, miejsca aktywności fizycznej), jak i w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba (wyjątki: prywatne mieszkania, jazda prywatnym samochodem, spożywanie posiłku, względy zdrowotne). Nieprzestrzeganie ograniczeń grozi nałożeniem mandatu w wysokości 300,- EUR. Zaleca się utrzymywanie dystansu 2 m od innych osób.

Limassol to drugie pod wzgledem wielkości miasto na CyprzeShutterstock

Paszporty szczepień

Unijny certyfikat Covid (UCC) mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.

Paszport covidowy można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock