TVN24 Biznes | Ze świata

"Duże zainteresowanie podróżami do Chorwacji w okresie majówki". Apel polskiej ambasady

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ambasada RP w Zagrzebiu zaapelowała do Polaków, którzy w okresie majówki udadzą się w podróż do Chorwacji, o zachowanie ostrożności w związku z panującą w tym kraju trzecia falą pandemii COVID-19.

"W związku z dużym zainteresowaniem podróżami do Chorwacji w okresie majówki, Ambasada RP w Zagrzebiu informuje, że Chorwacja znajduje się obecnie w kulminacyjnej fazie trzeciej fali pandemii, która kilka tygodni temu przetoczyła się m.in. przez Polskę, Czechy i Słowację" – napisano w komunikacie ambasady opublikowanym na stronach rządowych.

Ambasada w Zagrzebiu informuje też, że statystyki z ostatnich siedmiu dni pokazują, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 na milion mieszkańców należy w Chorwacji do najwyższych w UE. "Niestety, w Chorwacji w dalszym ciągu utrzymuje się wyraźny trend wzrostowy zakażeń" – podaje polska placówka w Zagrzebiu.

Przypomina też, że w Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach zamkniętych oraz na otwartej przestrzeni publicznej wszędzie tam, gdzie można oczekiwać większego przepływu ludności lub nie można zachować dystansu 1,5 m.

Wyjaśnia, że obostrzenia epidemiczne wprowadzane są zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym w zależności od natężenia zarażeń. Dodatkowe obostrzenia wprowadziły także regiony z ośrodkami w Dubrowniku, Zadarze, Splicie, Rijece i Zagrzebiu – dodano.

"Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności"

"W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów epidemicznych nie tylko ze względu na grożące kary, ale przede wszystkim z dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo" – zaapelowano w opublikowanym komunikacie.

Polska ambasada prosi też planujących podróż do Chorwacji o monitorowanie regularnie zamieszczanych komunikatów na stronie placówki: https://www.gov.pl/web/chorwacja

"Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni sytuacja ulegnie poprawie na tyle, by w lecie można się było cieszyć urokami Chorwacji – czego Państwu i sobie życzymy" – zaznaczono w komunikacie. 

W czwartkowym wpisie na Facebooku polska ambasada w Zagrzebiu informowała, że "od kilku dni notowany jest bardzo wysoki dzienny przyrost liczby zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców Chorwacji". "W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 3117 zakażeń (na 10 523 wykonane testy), zmarło 49 osób – proporcjonalnie liczba ta odpowiada ok. 31000 zakażeń i 490 zgonom w Polsce" – wskazano.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock